הקצינות חוששות מפגיעה בחיילות, ארכיון (צילום: דו"צ)
הקצינות דואגות מפגיעה בחיילות | צילום: דו"צ

מכתב הקצינות: ערב הגשת המלצות הוועדה לקידום השוויון בנטל, כעשרים קצינות בכירות במילואים בדרגות תת-אלוף ואלוף משנה, ביניהן גם בכירה לשעבר מוסד ובמשטרה, פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון אהוד ברק מחשש לפגיעה בזכויות הנשים בצה"ל, כפועל יוצא משילוב החרדים בצבא. הידיעה פורסמה בעיתוני הבוקר.

"בשנה האחרונה אנו נחשפות לדיווחים מדאיגים של הקצנה דתית במסגרות רבות בצה"ל. מגיעים דיווחים על מקרים רבים בהן מתרחשת הדרת נשים ופגיעה בזכויות של חיילות עקב דרישות של גורמים חיצוניים, מפקדים חרדים ודתיים", ציינו במכתבן.

עוד כתבו כי הן "קוראות שלא לנסות לקדם את השוויון בנטל השירות הצבאי תוך הקרבת זכויות החיילות. אנו צופות בדאגה מהצד על תהליך ההקצנה הדתית בצה"ל, שעלול לצערנו להחריף עם יישומה של תוכנית חדשה, שלא לוקחת בחשבון את ההשלכות המגדריות של גיוס חרדים על תנאי שירותן ושילובן של נשים בתפקידים ויחידות השונות.

"לא נדיר נשים, אך צריך לוותר קצת"

על המכתב חתומות בין היתר הצנזורית הראשית לשעבר תא"ל רחל דולב, קצינת ח"ן ראשית לשעבר תא"ל אורית אדטו, דוברת צה"ל לשעבר תא"ל רות ירון וכן יועצת הרמטכ"ל הראשונה לענייני נשים תא"ל סוזי יוגב.

גורם צבאי אמר בתגובה כי "בצה"ל מודעים לכך שהרחבת גיוסם של החרדים תחייב היערכות מיוחדת למסגרות ללא נשים", והדגיש כי "אין כוונה להדיר את הנשים אך כולם צריכים לדעת לוותר קצת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק