מדינת ישראל מאפשרת לחוליות מלבנון להבריח סמים לישראל תמורת מידע מודיעיני. נשמע מופרך? תא"ל (במיל'.) דוד אגמון, מפקד יק"ל לשעבר, אישר את הדברים לראשונה בספק פליטת פה, זאת על רקע הדיווחים בתקשורת הלבנונית על פרשת ריגול נוספת למען ישראל.

"בלבנון היו הרבה מערכות קשרים עם לבנון, כולל רשתות הברחת סמים, שחלקם גם כנראה שילמו במידה מסוימת במתן מידע - וקיבלו אולי הקלות בהעברת הסמים לישראל", אמר מפקד יק"ל לשעבר שהדגיש כי גם אם הדיווחים על רשת הריגול שנתפסה נכונים, אין זה אמור להטריד את ישראל. אגמון אמר את הדברים בתכנית "בחצי היום" ברשת ב'.

לפי דבריו של אגמון, בישראל לא ממש מודאגים מהחשיפות של חיזבאללה משום שיש לישראל רשתות רבות. "צריך לזכור שברגע שרשת אחת מתגלה, מתחילה להתארגן לפחות אחת חדשה", אומר אגמון על סמך תקופת ניסיונו כמפקד היק"ל, לפני כ-15 שנים. "אני מניח שיש גם רשתות רדומות שיפעילו אותם במידת הצורך".

אגמון טוען עוד כי חוליות להברחת סמים לשטח ישראל הן רק חלק קטן מכלל הרשתות, שמפעילה המדינה כאמצעי להשגת מידע מודיעיני. "חלק גדול של הגילויים הם בשוליים של הריגול לטובת ישראל", כך לדבריו.

חיזבאללה משתפר בסיכולי הריגול

דוד אגמון (צילום: חדשות 2)
תא"ל (במיל') דוד אגמון | צילום: חדשות 2

נדמה כי לאחרונה נתפסות רשתות ריגול רבות בלבנון, מה שלדברי תא"ל אגמון מתאפשר כנראה הודות לציוד חדיש שנרכש מעבר לגבול. "מערכת החקירה והסיכול של חיזבאללה השתפרה", אמר אגמון. על פי הדיווחים, הרשת שחשפו כוחות הביטחון הלבנונים עבדה מדרום לבנון במשך 35 שנים, ובראשה עמד מורה בבית ספר בעיריית תבנין.

בשבוע שעבר גזר בית דין צבאי בלבנון עונש מוות על ארבעה אזרחי המדינה שהואשמו בריגול לטובת ישראל. רשתות התקשורת המקומיות דיווחו כי שניים מהאזרחים הצליחו להימלט לישראל, אך עדיין מבוקשים על ידי רשויות הביטחון והמשפט במדינה.