על פי נתונים שהוצגו במרכז המידע והמחקר של הכנסת, 14 אלף חיילים נשלחו בשנה שעברה לבתי הכלא הצבאיים. 70% מהם בעקבות עבירה של עריקות. במרבית המקרים טוענים החיילים כי העזיבה נבעה מבעיות כלכליות בבית. גם בצה"ל מודים כי רוב האסירים מגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"50% מהחיילים ממוצא אתיופי מגיעים לכלא הצבאי", ציינה בכעס שפרה שחר מעמותת "בית חם לכל חייל". "לאף אחד זה לא הדליק נורות אדומות?", תהתה. "מה, כולם פושעים? כולם לא בסדר? אני מקבלת הרבה מאוד טלפונים מכלא 6. ברגע זה יושבים שם המון אנשים שמקללים את הרגע שנולדו. רובם נמצאים שם כי לאבא ואמא שלהם אין כסף. אנחנו מקבלים 40-50 פניות ביום. אני חושבת שמשפילים את מפקדי צה"ל עד עפר, המפקדים מרמת המ"כ ועד למג"ד הפכו להיות מקבצי הנדבות של החיילים שלהם".

קובי (שם בדוי), לשעבר לוחם בחטיבת גולני, סיפר: "לקראת אמצע השירות התחילו קשיים. לא הצלחתי להחזיק שום דבר עם 700 שקלים בחודש". לדבריו, אין שום עזרה מהבית כי אין אפשרות כזו. "אני זה שהייתי בא ועוזר לאמא שלי", ציין. "בעצם, לקראת אמצע השירות ערקתי מהיחידה וחיפשתי עבודות מזדמנות".

"לא הצלחתי להסתדר עם 700 שקל" (צילום: חדשות 2)
"לא הצלחתי להסתדר עם 700 שקל" | צילום: חדשות 2

נראה כי קו העוני עובר ביחידות רבות בצה"ל. המצוקה הכלכלית שמובילה לקשיים בשירות הקרבי היא כבר מזמן לא תופעה של בודדים. מי שנתקלים בה פנים מול פנים הם המפקדים בצה"ל, שנאלצים להתמודד איתה בעוד ועוד יחידות. "מתוך ספינה של 20 חבר'ה היו מטופלים 60% מהחיילים", מספר עומר (שם בדוי), לשעבר קצין בחיל הים. "יש כאלה שגם לא ילכו לבקש עזרה - שזה המקרים היותר בעייתיים לפעמים".

700 שקלים ללוחם, 350 שקלים לחייל

"בתור מפקד ספינה 50% מהזמן התעסקתי בפעילות מבצעית", הוסיף עומר, "80% מהזמן בחוף עסקתי בעיקר בבעיות פרט של החיילים שלי". למרות ניסיונות הצבא לטפל במצוקה נראה שיש בעיה אחת שהופכת את המשימה הזאת לכמעט בלתי אפשרית. הכל מתחיל בשכר חיילי החובה, אם אפשר בכלל לקרוא לזה שכר, שעומד, נכון לעכשיו, על 350 שקלים לחייל ו-700 שקלים לחייל קרבי - לחודש.

"ידוע לנו שהשכר או דמי הקיום של חיילי החובה הוא לא מספק", מסביר אל"מ איל קרוליצקי ממחלקת הפרט באגף כוח האדם בצה"ל, "אנחנו פועלים כבר זמן רב כדי לעדכן את דמי הקיום של חיילי החובה. הבעיה העיקרית הינה המקורות למימוש המהלך הזה". שר הביטחון יעלון הסכים להעלאה של 17% בשכר חיילי החובה, אך מדובר רק בתוספת של 70 שקלים לחודש. גם המהלך הזה - יקרה רק בשנה הבאה.

"השאירו את החיילים מאחור", שחר (צילום: חדשות 2)
"השאירו את החיילים מאחור", שחר | צילום: חדשות 2

הפעם האחרונה בה עודכן שכר חיילי החובה הייתה בשנת 2002. מאז, נותר המענק כשהיה, למרות העלייה ביוקר המחייה והמשברים הכלכליים שעברו על המשק. "ב-12 השנים האלה עודכן מספר פעמים שכר אנשי הקבע ורק לאחרונה עודכן שוב שכר גמלאי צה"ל במשרד הביטחון בעלות של יותר משניים וחצי מיליארד שקל", מציינת שפרה שחר, "רק את החיילים השאירו מאחור".

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
השכר לא התעדכן יותר מעשור, אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל הוא צבא העם ומהווה בבואה של החברה הישראלית, לרבות המצוקות הכלכליות והחברתיות הקיימות בה ונעשים מאמצים בערוצים רבים על מנת לסייע לחיילים ולרווחתם. ההשקעה ברווחת חיילי החובה עומדת על למעלה מ-400 מיליון שקלים בשנה. בשנים האחרונות חל גידול בתקציב זה לאור העמקת הפערים והמצוקה הכלכלית בחברה הישראלית".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: בחודש אפריל הנחה שר הביטחון להעלות את שכרם של חיילי החובה בלמעלה מ-20%, דבר שלא התבצע למעלה מעשור. עלותו המשוערת ב-170 שקלים בשנה ויתרחש החל מינואר 2014. שר הביטחון רואה בצעדים מסוג זה חשיבות עליונה וימשיך לפעול בדרך זו על אף מגבלות התקציב הקשות.