זה נראה כמעט כמו מבצע צבאי: באישון לילה מגיעות 15 משפחות לבית בחברון, סמוך למערת המכפלה. הם נכנסים פנימה ומיד מנסים לקבוע עובדות בשטח. מהר מאוד מגיעים כוחות גדולים מאוד של צבא ומשטרה ומכריזים על המקום שטח צבאי סגור.

המתנחלים מראים להם מסמכי בעלות לכאורה, שלפיהם קנו את הבית מפלסטינים כדין. "אתה פה, מח"ט של צבא ההגנה לישראל אומר: 'ליהודים אסור לקנות בית'. אתה קולט את המילים האלה?", מטיחה אחת המתנחלות באיש צה"ל. אלא שאחת הבעיות היא תזמון הכניסה. גורמים צבאיים אומרים היום כי מדובר בפרובוקציה מיותרת שעלולה להבעיר את השטח ולפגוע ביציבות הביטחונית, בעיקר על רקע הפגנות יום האדמה המתוכננות למחר.

"הדברים מאוד פשוטים: הבית נרכש כדת וכדין", אמר היום חבר הכנסת מיכאל בן ארי, מהאיחוד הלאומי. "שולם כל הכסף, שולמה התכולה, נרשם הבית במסמכי הרשות הפלסטינית. אפילו מים וחשמל שילמו להם".

"על שר הביטחון להתיר הרכישה"

"הסיפור הוא שהבית נמכר למישהו מהמשטרה הפלסטינית, קצין בדרגת ניצב משנה מהמשטרה הפלסטינית, והשוטר הזה מכר אותו לישראלים", מספר עלא אבו רג'אב, תושב חברון. אז מדוע המתנחלים נכנסים לבית הזה דווקא הלילה? לטענתם, הרשות הפלסטינית גילתה לאחרונה על דבר המכירה. החשש שלהם היה שמישהו בצד הפלסטיני ינסה לסכל אותה ולכן הם נכנסים עכשיו - יממה אחת לפני יום האדמה.

במהלך היום המקום הפך מוקד עלייה לרגל. אחד המבקרים הוא הרב דב ליאור, רבה הראשי של קריית ארבע-חברון: "ברוך השם, אתם זוכים להיות השלוחים של כלל ישראל. זה בסופו של דבר יבטיח את השלום והביטחון לכל עמנו". במשרד הביטחון מדגישים היום שהכניסה לבית איננה חוקית משום שלא קיבלה את האישורים הנדרשים מהמנהל האזרחי או משר הביטחון. בכל מקרה הבית החדש זוכה מהר מאוד לכינוי "בית המכפלה", שיש מי שכבר חושש שיהפוך לבית המריבה החדש.

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני גדעון סער אמר הערב כי "בהנחה שהרכישה הייתה תקינה, על שר הביטחון לתת היתר לעסקה על פי סמכותו, ולאפשר למתיישבים היהודים לשבת בבית שנרכש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק