עכשיו זה רשמי: בכיר חמאס הודיע כי גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של ארגון חמאס, הם אלו שחטפו ורצחו את שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח לפני כחודש וחצי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבכיר, השייח צאלח אל עארורי, אמר את הדברים במהלך כנס שארגנה התאחדות עולמית של חכמי דת מוסלמים בטורקיה. זו הפעם הראשונה שגורם בכיר בחמאס מודה כי אנשי הארגון אחראים לחטיפתם של שלושת הנערים, ואף לא כינה אותם "חיילים", כפי שנהגו עד כה. עוד בטרם מציאת גופות הנערים, האשים נתניהו את ארגון חמאס בחטיפת הנערים והצהיר כי "ארגון חמאס ישלם על מעשיו", אך בכירי הארגון לא הודו עד כה בכך שארגון חמאס בעזה אחראי להוצאתה לפועל.

שלשום הרסו כוחות צה"ל ומשמר הגבול את בתיהם של שני חוטפי הנערים, ואת ביתו של מפקד חוליית המחבלים בחברון. הריסת הבתים נעשתה בהתאם להחלטת בג"ץ, שדחה בשבועות האחרונים שלוש עתירות שהוגשו בניסיון למנוע את המהלך. ‎מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף תמיר ידעי, אמר בהקשר זה כי "הרס בתי המחבלים בחברון, שחטפו את שלושת הנערים במבצע 'שובו אחים' הינו מסר חד משמעי לפיו העוסקים בטרור יספגו מכה קשה. ‎

"היוזמה המצרית מתה עם בנו של דף"

דבריו של בכיר חמאס נאמרו על רקע האיומים ששיגר דובר הארגון אבו עוביידה לעבר ישראל, זאת בעקבות ההסלמה בלחימה והניסיון הישראלי לחסל את ראש הזרוע הצבאית מוחמד דף. אבו עוביידה טען כי הפרת הפסקת האש מצד ישראל קברה את הסיכויים להשגת הסכם במגעים בקהיר: "היוזמה המצרית נולדה מתה ונקברה היום עם מות בנו של דף". כמו כן טען הדובר כי "המשלחת שלנו לא תחזור לקהיר" ואמר כי הירי לעבר יישובי עוטף עזה יימשך: "לא כדאי לתושבים לחזור לשם".

עוד אמר אבו עוביידה כי "דף השבית את שמחתכם כבר 25 שנים - הוא החל את דרכו כבר באינתיפאדה הראשונה, עבר מאבנים לרובים ואחר כך לפיגועי התאבדות עד שהביא את הטילים לידי הזרוע הצבאית של חמאס, והטילים הדהימו אתכם והטילו עליכם פחד". לאחר מכן איים על חברות התעופה הזרות שלא להתקרב לנמל התעופה בן גוריון החל מהשעה 06:00 בבוקר מחר (חמישי), והזהיר את אזרחי ישראל מפני התכנסויות כגון הגעה למשחקי כדורגל.