האחים עם בכירי משרד הביטחון, יו"ר תנועת (צילום: חדשות 2)
האחים עם בכירי משרד הביטחון, יו"ר תנועת | צילום: חדשות 2

בכל שנה מתגייסים לשירות בצה"ל צעירים יהודים החיים בחו"ל ומגיעים לארץ במסגרת צופים גרעין "צבר". המרחק מהמשפחה והחברים וההשתלבות במדינה חדשה הופכים את השירות למאתגר במיוחד. אבל השנה, לפחות עבור חמישה זוגות אחים שהגיעו מארה"ב ואוסטרליה, החוויה תהיה מעט קלה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגרעין המונה כ-300 צעירים הוא הגדול ביותר מאז החל הפרוייקט ב-1991 וכולל לראשונה עשרה צעירים שיעבירו את השנים הקרובות יחד עם האח או האחות. לג'ק ואריאלה משיקגו יש אח גדול שעלה ושירת כחייל בודד וכעת הם מגשימים חלום והולכים בעקבותיו. התאומים אפי וחזי מסידני מגיעים ממשפחה יהודית וגדלו בבית ציוני נלהב. יש הורים שעקבות ילדיהם מתכננים אף הם לעלות ארצה.

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אודי שני, פגש הערב את חברי הגרעין. "אני מברך אתכם על החלטתכם לבוא לישראל ולהתגייס, לחוות בעצמכם את חיי אזרחיה ,לתרום לביטחונה ולשגשוגה ולשמש חלוץ לפני משפחותיכם", אמר.

70% נשארים בארץ גם אחרי השחרור

גרעין "צבר" הוא מסגרת התומכת בבני נוער יהודים וישראלים החיים שנים רבות בחו"ל, רובם מצפון אמריקה, ומעוניינים לעלות לארץ ולשרת בצה"ל. הגרעין מתחיל להתגבש במסגרת פעילות של תנועת הצופים בחו"ל, ועם עלייתם של הצעירים ארצה הם משתלבים בקיבוצים מאמצים, לומדים עברית, מסיירים בארץ ולבסוף מתגייסים.

יותר מ 70% מהם נשארים להתגורר בארץ לאחר שחרורם, וקרוב ל-30% מהמשפחות מגיעות בעקבותיהם.