הפגישה, היום (צילום: באדיבות המועצה האזורית שומרון)
פגישת הקצינים עם החיילים | צילום: באדיבות המועצה האזורית שומרון

יומיים אחרי ההתפרעות האלימה בבסיס חטיבת אפרים בשומרון, שבמהלכה הלמו פעילי ימין בראשו של הסמח"ט, סגן-אלוף צור הרפז, וכינו אותו "נאצי" - נפגשו עמו בצהריים שורה של רבנים מההתנחלויות בראשות הרב אליקים לבנון, שאליה הצטרף הרב הראשי, שלמה עמאר.

בפגישה השתתפו גם מפקדו של הרפז, מח"ט אפרים - אלוף-משנה רן כהנא, וכן יו"ר המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה.

הרבנים והקצינים דנו ביניהם על הדרכים "לחזק את האווירה הטובה בין ההתיישבות לבן צה"ל, מתוך הסכמה משותפת על כך שהאווירה היומיומים לא רק טובה, אלא מצוינת".

הרפז ומפקדו סיפרו לרבנים על אירועי ליל שלשום, ואילו האחרונים שיתפו אותם - לפי הודעה מטעמם - "בתחושות הקשות במחנה הלאומי מהנחיות הדרג הפוליטי לצה"ל לפעול נגד אזרחים יהודים ביהודה ושומרון". נוסף על כך, נמסר כי הצדדים סיכמו ביניהם להיפגש גם בעתיד.

כהנא אמר בפגישה כי "על אף העלבון הגדול שחשתי מהפגיעה בי, הרי שאני יודע שרוב התיישבות ביהודה ושומרון מורכבת מאנשים מצויינים המסתייגים מהפעולות הללו. חלקם אפילו חברים טובים שלי".

אל"מ כהנא אמר כי פעילי הימין שפעלו באלימות מהווים חלק מ"מיעוט קיצוני" וכי "נמשיך במשימתנו להגנת היישובים ביהודה ושומרון".

"האויב הגדול - מלחמת אחים"

הרב הראשי עמאר הזהיר את הצדדים בפגישה כי "האויב הגדול שלנו הוא מלחמת אחים. זה תרחיש אפשרי שעלינו לפחד מאוד ממנו".

על האירועים בבסיס צה"ל אמר הרב כי "אלו דברים חמורים מאוד. אסור לנו להחריש, מכיוון שהשתיקה עלולה להוות סכנה. אני קורא לכולם לראות את הדברים בעין פקוחה ולראות את הסכנה שנשקפת מהפעולות האלה".

רב השומרון, אליקים לבנון, אמר כי הכינוס נועד "להביע את הזעזוע מהתקיפה שמייצגת מיעוט קיצוני ואפסי בהיקפו".

"פגיעה אלימה - דינה כדין אוכל נבלות וטרפות"

נוסף על כך, הציגו הרבנים לבנון ועמאר את נוסח הצעת ההחלטה שסיכמו ביניהם - שלפיה יכריזו כי "תורת ישראל היא נגד אלימות. 'המרים יד על חברו להכותו, עובר בעשה'. משמעות הדברים היא, שכל פגיעה אלימה, דינה כדין אוכל נבלות וטרפות".

באשר לצבא, כתבו הרבנים כי "חיילי צה"ל ומפקדיו עושים לילות כימים כדי להגן על כולנו מפני אויבינו. הרמת יד על אנשי צבא, נוסף על איסור התורה, יש בה כדי לכרות את הענף אשר עליו אנו יושבים". הם הזהירו גם כי "שנאת האחים ליוסף אחיהם, הולידה את מכירתו לעבד במצרים. אלימות מולידה אלימות. גם כאשר יש חילוקי דיעות, לעולם אין לבחור בדרך של אלימות, הן מצד איסורי תורה והן מצד המוסר האנושי".

להסכמות אלה מצטרפת קריאה לממשלת ישראל להימנע משימוש בכוחו של צה"ל לצורך פינוי יישובים. "צה"ל הוא צבא העם. הוציאו אותו מהמשחק הפוליטי ואל תטילו עליו משימות הפוגעות בציבור יקר. תפקידו של צה"ל לעסוק אך ורק בביטחון, ואין לשתפו - לא במעגל הראשון ולא במעגל העשירי - בפעולות שיש עליהן מחלוקת פוליטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק