בכירי חמאס במתקפת תעמולה: יו"ר הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, מתייחס לראשונה לחטיפת שלושת הנערים ומתנער מאחריות. בדברים שאמר הערב (ב') בריאיון לרשת אל-ג'זירה הכחיש משעל את ההאשמות שמופנות לעבר ארגונו הנוגעות לחטיפתם של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח וטען: "לחמאס אין מידע על שלושת הנערים החטופים". ראש ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה הכריז: "האינתיפאדה השלישית כבר החלה בגדה המערבית. הפעולות של ישראל לא ידכאו את הרצון של העם הפלסטיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי משעל, הוא "יודע שקרה משהו בשטח הכבוש של הגדה המערבית", אך לא מסר פרטים נוספים. יחד עם זאת הדגיש: "אם יתברר שזה (החטיפה) נכון - אני מברך על כך". את דבריו של חיזק הנייה, שאמר כי "כל מה שעושה ישראל עכשיו בגדה המערבית לא יכניע את חמאס. זה רק יגביר את נכונותנו להתנגד".

ישמור על הרגיעה? הנייה (צילום: AP)
"האינתיפאדה השלישית החלה". הנייה | צילום: AP

בישראל לא מתרגשים מהתעמולה מבית היוצר של הארגון. "אין שאלה שחמאס עומד מאחורי החטיפה. הנחת העבודה שלנו היא שהם בחיים ונמצאים ביהודה ושומרון, ככל הנראה באזור יהודה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדברים שנשא הערב מול חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית.  

שר החוץ הפלסטיני: "אם חמאס עומד מאחורי החטיפה - יינקטו צעדים דרסטיים"

אם יתברר כי ארגון חמאס הוא שעומד מאחורי חטיפת שלושת הנערים, הדבר יעמיד בסיכון את המשך קיומה של ממשלת האחדות הפלסטינית - כך אמר בשבוע שעבר שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מליקי בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס.

"אם חמאס אכן אחראי לחטיפה, ואף אחד לא יודע זאת נכון לרגע זה, הדבר יהווה מכה קשה לתהליך הפיוס בין הצדדים", אמר אל מליקי. "אם נגיע למסקנה הזאת, אבו מאזן ינקוט בצעדים דרסטיים", הוסיף, אך לא פירט.

 

מאוכזבים? ליברמן (צילום: רויטרס)
"להקדים תרופה למכה". ליברמן | צילום: רויטרס

ליברמן: "האיום מחמאס יתפוצץ לנו בפרצוף; יש להקדים תרופה למכה"

מוקדם יותר הזהיר שר החוץ אביגדור ליברמן בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי מפני התעצמות חמאס ברצועת עזה, כמו גם ביהודה ושומרון, ורמז כי ישראל חייבת לנקוט פעולה דרסטית. "אנו עומדים מול התעצמות יומיומית של חמאס, צריך להקדים תרופה למכה", קרא ליברמן.

שער, פרנקל ויפרח ז"ל (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

אל מול הקולות הרומזים על התקרבות המבצע לסיומו הבהיר שר החוץ כי המבצע להשבת שלושת הנערים החטופים יסתיים "כשהם ישובו הביתה וכשנשים את ידינו על אותם מחבלים שביצעו את החטיפה הזו".

ליברמן הדגיש כי אסור להשלים עם כך שהחוטפים יסתובבו חופשיים בשטח. "אמרתי לא פעם: צריך להבין שאנחנו עומדים מול התעצמות יומיומית של חמאס שכוללת הברחות נשק ואימונים כל העת; זה כבר לא רק חוליות, אלא פלוגות וגדודים".