ביום שישי האחרון הפך לראשונה היישוב ענתות לזירת עימות אלים. במוקד המתח - שטח מריבה בין פלסטיני המתגורר במובלעת בתוך היישוב לבין תושבי ענתות. שני הצדדים מדווחים על תקיפות הדדיות לאורך זמן רב, אבל ביום שישי זה התפוצץ כשפעילי שמאל הגיעו למערה שבה הוא מתגורר למחות - ומישהו שם הניף דגלי פלסטין.

"את הדגלים אתה לא רוצה להוריד עד שלא יבוא המינהל האזרחי?", נשמע אומר רכז הביטחון של ענתות לפלסטיני בשיחת טלפון ביניהם. "המינהל האזרחי, שיבוא. למה הדגלים מפריעים לך?", שאל אותו הפלסטיני.

הוא נענה: "בטח שזה מפריע. זה מפריע לכולם". כשנשאל על ידי הפלסטיני מדוע הנפת הדגלים מעוררת את זעם תושבי ענתות השיב לו רכז הביטחון: "זה מפריע. לא רוצים לראות את זה".

את דבריו לפלסטיני הוא חתם באיום: "מג"ב פה לא בגלל הדגלים, אלא בגלל שיש חבר'ה שרוצים לעלות ולכסח לכם את הצורה, לבוא להרביץ שם לכולם. אם זה מה שאתה רוצה – תשאיר את הדגלים".

האלימות לא איחרה לבוא: שני הצדדים בהאשמות הדדיות

אלות עם סמל "תעאיוש" שהציגו המתנחלים (צילום: חדשות 2)
אלות עם סמל "תעאיוש" שהציגו המתנחלים | צילום: חדשות 2

איומיו של רכז הביטחון אכן התממשו. תושבים מענתות החלו להגיע למקום וקיבלו את פני פעילי השמאל במקום במטר קללות קשות. כעבור זמן קצר, הידרדרה המתיחות לעימות של ממש בין הצדדים. "תזרקי, תרביצי!", נקלטו חלק מהקולות בתיעוד הווידאו.

המתנחלים מצדם הציגו תמונות שבהן נראות אלות שעליהן הודבקו סטיקרים של ארגון השמאל "תעאיוש". העימות לא הביא לסופן של ההתנגשויות האלימות שם. בשעות הערב הגיעו פעילי שמאל אל שער היישוב כדי למחות. תושבים רבים כבר המתינו להם – ותגרה נוספת לא איחרה לפרוץ.

פעילי השמאל האשימו כי בשלב הזה, החלו המתנחלים להכות אותם.  כעבור זמן מה, החלו גם להיזרק אבנים. מישהו החל לאבד שליטה, וחברו מיהר לעצור אותו.

פעיל שמאל מציג את פציעתו (צילום: חדשות 2)
אסף שרון מציג את הפציעה | צילום: חדשות 2

"רצח בעיניים כמו שהיה ביום שישי לא ראיתי אף פעם", סיפר פעיל השמאל אסף שרון מתנועת "סולידריות". כשסימני העימות בולטים על פניו הוא הרחיב וציין כי "אף פעם לא ראיתי המון משולב שמנסה לבצע לינץ' באנשים אחרים. בדיעבד הסתבר לנו שחלק מהתוקפים הם שוטרים. אנחנו ננסה לזהות אותם אחד-אחד ונדאג שהם יקבלו את הטיפול הראוי".

פעילי השמאל טענו: אחד התושבים התכוון לדקור אותנו

דובב פאר, תושב ענתות, תיאר תמונת מצב שונה. "ביום שישי בערב נודע לי שהכביש נחסם בידי פעילי שמאל שעצרו מכוניות בטענה שהם לא מוכנים לאפשר מעבר חופשי בכביש הזה ושהיישוב במצור".

פעילי השמאל דיווחו כי בשני האירועים בענתות נפצעו 26 מאנשיהם. משם הם הועברו לטיפול בבית חולים. בענתות אמרו כי שניים מתושבים היישוב נפצעו קל.

כשהוא מציג חלק מתיעוד האירוע, הפנה שרון את תשומת הלב לעבר תמונה של אחד מתושבי ענתות בעודו אוחז בידיו חפץ חד – מה שלדבריו, נראה כניסיון לדקור את פעילי השמאל.

חפץ חד בידי תושב ענתות. ניסיון דקירה? (צילום: חדשות 2)
חפץ חד בידי תושב ענתות. ניסיון דקירה? | צילום: חדשות 2

שרה בנינגה, גם היא פעילה בארגון "סולידריות", אמרה כי "בכל הזמן הזה היו שם שוטרים. המג"בניקים לא עשו כלום. אמרנו להם שזה ייגמר רע מאוד, שזה מסוכן מאוד.  הם לא עשו כלום".

בתום שעה ארוכה הסתיים האירוע. פעילי השמאל עזבו את המקום ואנשי ענתות פסעו בעקבותיהם וצעקו "מוות לערבים".

"אם יתברר שגם שוטרים תקפו - יופנה הטיפול למח"ש"

מן המשטרה נמסר כי "כוחות הגיעו למקום בתוך 10 דקות מרגע קבלת הקריאה והחלו להפריד בין הנצים. במהלך האירוע יודו אבנים וחפצים. כתוצאה מכך, נפצעו אזרחים ולוחמי מג"ב. שלושה פעילי שמאל עוכבו לחקירה".

באשר להאשמות כלפי תפקוד המשטרה באירוע מסרו שם: "דבר כזה אינו מוכר, אולם אם יעלו עדויות התומכות בכך יופנה הנושא לטיפול מח"ש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק