למרות הדיבורים על הפסקת אש קרובה, ואולי בשל הפסקת האש המתקרבת - חמאס מאותת שהלחימה טרם הסתיימה ומשגר מטח כבד על יישובי הדרום, במטרה לגרום לפגיעה משמעותית בעורף הישראלי לפני הפסקת האש.

לפחות 20 רקטות קסאם וטילי גראד נורו הבוקר לעבר יישובי הדרום.  11 מהם נחתו בנגב וארבעה נוספים בחבל לכיש. בסמוך לשעה 08:30 נורו שתי רקטות קסאם לעבר שדרות. אחת הרקטות נחתה סמוך לבית הוריו של כבאי שהיה במשמרת, הוזעק למקום וגילה שמדובר בבית הוריו. ההורים נכנסו למרחב המוגן במהירות ואיש לא נפגע. לבית ולמכוניות חונות בסמוך נגרם נזק רב. למקום הגיעו כוחות משטרה וצוותי מד"א שהחלו לסרוק את האזור, ומספר נפגעי חרדה פונו מהמקום.

טיל גראד פגע סמוך לשעה 9:30 בשטחים פתוחים סמוך לגדרה, אין נפגעים ולא נגרם נזק. רקטה נוספת נחתה בסמוך למוסד חינוכי במועצה האיזורית שער הנגב. שבע רקטות נורו לעבר המועצה האזורית אשכול. הרקטות נחתו בשטחים פתוחים. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.

במקביל, דיווחים מתוך עזה מצביעים על מתקפה משולבת של כוחות קרקע וחיל אוויר בשכונות הצפונית של העיר עזה. על פי סוכנויות הידיעות, אלפי תושבים נסו מבתיהם בעקבות התקיפות, ומעל מרכז העיר מיתמר עשן כבד. כתבנו הצבאי, ניר דבורי, מעדכן כי לא מדובר בהרחבה משמעותית של פעילות צה"ל וכי צה"ל ממשיך במאמצים לפגוע בחמושים ובאמצעי לחימה, כל עוד לא יוכרז על הפסקת אש.

 

עשן שחור עולה מעזה וברקע ג'יפ של צה"ל (רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשן מיתמר מעל עזה, הבוקר | צילום: רויטרס
הלילה: לפחות 35 הרוגים לחמאס, 11 פצועים לצה"ל

בעוד מתגברים המאמצים המדיניים להפסקת אש ברצועה, ממשיכה הפעילות הצבאית במלוא הכוח. בשורה ארוכה של היתקלויות וחילופי אש הלילה בעזה הצליחו חיילי צה"ל, בסיוע צמוד של מסוקי קרב, להרוג לפחות 35 פעילי חמאס חמושים. כתוצאה מחילופי האש נפצעו קל 11 לוחמי צה"ל ופונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים.

במהלך הלחימה נפתחה אש לעבר כוחות הנדסה מתוך בית מזרחת לעזה. הכוחות הרסו את המבנה ופגעו במחבל שירה לעברם. במקביל לפעילות הקרקעית תקף חיל האוויר יותר מ-70 יעדים מדרום הרצועה ועד לצפונה. בין המטרות העיקריות שנפגעו היה מסגד באזור רפיח ששימש כמחסן רקטות שהוברחו לרצועה דרך ציר פילדלפי. כמו כן הופגזו חמישה אמצעי לחימה בבתי פעילים, כ-14 נקודות שיגור, מנהרה מתחת לביתו של פעיל ומוצב של החמאס.

צה"ל יקיים גם היום הפוגה הומניטרית בתקיפות ברצועה בין השעות 11:00-15:00 לצורך הצטיידות במזון ובתרופות. המעברים כרם שלום וקרני ייפתחו ל-180 משאיות סיוע.

בדרך להפסקת אש? עמוס גלעד יוצא לקהיר

המטבחון החליט אמש לתת הזדמנות לקידום היוזמה המצרית להפסקת אש. ראש הלשכה המדינית-ביטחונית, עמוס גלעד, ייצא היום למצרים. השלישייה - אולמרט, לבני וברק, הִנחו את גלעד בשורת נושאים שיעלו בשיחות, בעיקר בנושא ההברחות, המעברים, והפסקת הירי.

מקורות ישראלים הדגישו  שישראל מדברת רק עם מצרים ולא מדובר במשא ומתן עקיף עם חמאס. כמו כן הוחלט שעד שיושג הסדר יציב, הלחימה תימשך. 

מלחמה בחמאס: סיקור מיוחד

תיעוד מיוחד: רוני דניאל עם הלוחמים בעזה

תיעוד: פעילות לילית של הלוחמים בעזה

חמאס מקבל את היוזמה המצרית

מה משרד הרווחה עושה למענכם?

גילשו ל"בלוג" האינטרנט של הנייה

חייל צה"ל נפצע קשה מירי נ"ט