הצי הטורקי. בקרוב מול קפריסין? (צילום: רויטרס)
התכנית הטורקית להשתלט על הים התיכון | צילום: רויטרס

רוחות המתיחות בין ישראל לטורקיה ממשיכות לנשב גם היום, לאחר התבטאויותיהם של מנהיגי שתי המדינות. מחד, ראש ממשלת טורקיה שב ומדגיש כי ישראל לא תרמוס את כבודה של טורקיה, בעוד שכאן בישראל מדגיש ראש הממשלה כי "צדקת דרכנו היא הנכס האסטרטגי של ישראל". בינתיים, בטורקיה גובר הזעם על כוונתה של ישראל שלא להתנצל על אירועי המשט הטורקי במאי האחרון, וגורם טורקי בכיר אומר לחדשות 2 כי אופציית הניתוק המוחלט של היחסים עדיין עומדת על הפרק, וכי אנקרה מתעקשת לגרש מיד גם את הנספח הצבאי הישראלי מטורקיה.

אלא שאיומיו אמש של ארדואן כי "ספינות טורקיות יחלו לשייט במי הים התיכון", במטרה אולי להביא לסיום הסגר הימי מעל רצועת עזה, מקבלים משנה תוקף עם חשיפת "התכנית הימית" של ארדואן לפעילות כלי השייט הטורקיים בים התיכון. על פי פרטי התכנית, המכונה בשם הקוד "ברברוס" ונחשפה בכלי התקשורת בטורקיה, מתכנן ארדואן להזרים עשרות כלי שייט לים התיכון - אך לא רק לים התיכון.

"ההחלטה שהתקבלה היא להגביר באופן משמעותי את הנוכחות של הצי הטורקי בחלקו המזרחי של הים התיכון", מדווח עיתון טורקי  שחושף עוד כי מדובר ב"חלק משמעותי בתכנית B" שאותה איים ארדואן להוציא אל הפועל אם ישראל לא תתנצל רשמית על אירועי ה"מרמרה".

"בימים הקרובים טורקיה תציג נוכחות פעילה יותר בחלקה המזרחי והדרומי של קפריסין", דווח בטורקיה. "במסגרת התכנית ייטלו חלק גם מספר האוניות, סירות הקרב, הצוללות ותחנות מטוסי הצי האמונים על אבטחת הפיקוד המזרחי של הים התיכון".

גם ביוון מודאגים מהתכנית הטורקית

עוד מתברר כי תכניותיה של טורקיה אינן מסתכמות בהפגנת נוכחות רק באזורנו - כי אם גם בים האגאי, בים האדריאטי - ואף בים האדום ובאוקיינוס ההודי. בים התיכון, כפי שנחשף בטורקיה, יוכפלו מספר הספינות הטורקיות משתיים לארבע, מספר ספינות הקרב יועלה משלוש לחמש ומספר סירות משמר החופים יועלה מאחד לשלוש. "זאת, בגלל שבישראל סירבו להתנצל", הדגישו בטורקיה.

חיל הים הטורקי צפוי ליטול חלק משמעותי בהגברת הנוכחות באזור. על פי החשיפה, "צוות הים המיוחד" שהוקם בטורקיה במטרה לאבטח את הפעילות הימית של ספינות טורקיות, כבר פעל באזור הים האדום ובאוקיינוס ההודי בשלושת החודשים האחרונים. בטורקיה מדווח כי פעילות ימית מסיבית בהנחיית הצוות המיוחד, נרשמה ב-2 ביוני השנה, אז חצו את תעלת סואץ ספינות מלחמה טורקיות.

אך התבטאויותיו הלוחמניות של ארדואן אינן מעוררות חשש רק כאן בישראל - גם ביוון ובחלקה היווני של קפריסין הביעו היום מורת רוח מההתבטאויות. "לא משנה מה מצבה הכלכלי של יוון, המדינה מחויבת להגן על זכויותיה הריבוניות", אמר היום שר ההגנה היווני פאנוס בגדיטיס. דובר ממשלת יוון סטפאנוס סטפנאו היה חריף יותר ואמר: "טורקיה מאיימת שוב".

"ארדואן לא יבקר בעזה"

בתוך כך מדווח הערב בטורקיה כי למרות איומיו התקשורתיים של ארדואן, קלושים הסיכויים כי יגיע לביקור ברצועת עזה. על פי דברים שאומר הערב מקור דיפלומטי בכיר באנקרה, ארדואן מתכנן להמשיך את הביקור ממצרים - דווקא ללוב ומשם לתוניסיה, במסגרת ביקור אותו הוא מכנה "סיור במדינות האביב הערבי". לדברי המקור, הביקור בלוב יימשך יום אחד, משם יפנה ארדואן לתוניסיה - ומשם ישוב בחזרה לטורקיה.

מקור דיפלומטי מצרי בכיר צוטט הערב בכלי התקשורת הטורקיים, כאומר ש"נוכח התכניות החדשות לביקור, איני צופה שארדואן יבקר ברצועת עזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק