סטרייק ומאמנו. כלב נגד ציפורים (צילום: חיל האויר)
חגי וסטרייק, הכלב ששומר על הטייסים | צילום: חיל האויר

הוא בן 13 והוא לא עבר בכלל קורס טיס - אבל הוא אורח של כבוד בלשכתו של מפקד בסיס רמת דוד של חיל האוויר. ל"סטרייק", כלב מסוג בורדר קולי, יש תפקיד חשוב מאוד במערך הטיסות של הבסיס. מדי יום רץ הכלב ברחבי רמת דוד, יחד עם חגי קופשטיין, ביולוג הבסיס, ויחד השניים מגרשים את הציפורים כדי למנוע מהן להיכנס למנועי המטוסים ולגרום לתאונות קטלניות.

בכל שנה יש בממוצע 250 היתקלויות של מטוסי חיל האוויר עם ציפורים. "חיל האוויר איבד טייסים ומטוסים בגלל ציפורים ונגרמו נזקים אדירים במיליוני דולרים על תיקון מנועים", הסביר הביולוג בריאיון לחדשות 2 באינטרנט.

"הוא מגיע איתי כל יום ברכב ואנו עוברים במסלולי הטיסה - אני רק פותח את הדלת של האוטו, משגר אותו לעבר הציפורים וזה נהייה טייס אוטומטי", הדגיש קופשטיין. "ככה מנקים את מסלולי הטיסה מציפורים ומונעים המון תאונות".

סטרייק בפעולה (צילום: חיל האויר)
סטרייק בפעולה | צילום: חיל האויר

סטרייק אומן בארה"ב והוא מבין את דברי מאמנו, שמגיעים בשפה האנגלית וגם בשריקות. "הציפורים מפחדות ממנו וזה האפקט, כי מבחינתם הוא טורף והם לא יכולים גנטית להתרגל אליו - הם רואים את האיום בעיניים".

"מפקד הבסיס מכיר אותו באופן אישי", מסכם קופשטיין בגאווה. "הוא נכנס אליו אפילו ללשכה שלו". אם תהיתם, גם הטייסים מכירים אותו ואוהבים אותו, לא רק בגלל שהוא יפהפה - אלא פשוט כי הוא זה שמציל אותם מסכנת חיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק