הרמטכ
הרמטכ"ל גנץ. ארכיון | צילום: AP

נערכים למהומות: הרמטכ"ל בני גנץ הכריז אמש כי הנחה את כל מפקדי צה"ל לצאת היום לשטח ולעמוד בראש הכוחות. בפועל אמורים כל הקצינים פרט למפקדי האוגדות להימצא באזורים המועדים לפורענות, בעקבות פנייתו הרשמית של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בבקשה להכרי באופן חד-צדדי במדינה פלסטינית. את הדברים אמר בטקס לזכר חללי חיל השריון.

מטרתו של גנץ היא להימנע ככל האפשר מנפגעים או מחיכוכים אלימים בשטחי הגדה ובמקומות החיכוך. בצה"ל מדגישים כי מורגש שיתוף פעולה מלא עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים, במטרה למנוע עימותים. "עד כה, הרשות הפלסטינית ומנגנוניה פועלים להכלת האירועים בערים הפלסטיניות ואני מקווה שכך גם ימשך בימים הקרובים", אמר. "הנחיתי על היערכות וכוננות של הכוחות בשטח לאור אתגרי השעה. מעבר להכשרות, לאימונים ולציוד הכוחות באמצעים מתאימים; אין תחליף לשיקול הדעת ולנחישות של מפקדינו ולנוכחותם בחזית, בראש הכוחות".

הכרזה האינטרנטית שקוראת להפגין
הכרזה האינטרנטית שקוראת להפגין | צילום: חדשות 2

וכנראה שיש לגנץ סיבה לדאגה. הקבוצה הפלסטינית שקראה בתחילת השבוע ל"אינתיפאדה לשחרור פלסטין", קוראת כעת לפעולות בתוך שטחי פלסטין, במדינות ערב, במדינות "האביב הערבי" הגובלות עם ישראל וביתר מדינות העולם.  הקבוצה קראה בעבר גם לפעולות ב"יום הנכבה" וב"יום הנכסה".

בתוך שטחי ישראל, הם קוראים להמונים לצאת לתהלוכות והפגנות רבות משתתפים אחרי תפילות יום השישי במרכזי הערים הגדולות בשטחים, ולצעוד מהן לעבר מחסומי צה"ל בניסיון לפרוץ אותם ולהניף בהם את דגלי פלסטין. בנוסף, ישנה קריאה להניף את דגלי פלסטין בכל רחבי הערים ולהשמיע קריאות נגד הכיבוש, בעד גירושו ולהניף תמונות של שהידים ואסירים.

מחר - מהומות בגדה?
מחר - מהומות בגדה? | צילום: AP

במדינות ערב הם קוראים לצאת לתהלוכות הזדהות עם העם הפלסטיני ולהדגיש בהן את מחוייבותן של המדינות לשחרור פלסטין ולהתנגדות לכל פתרון שעלול לפגוע בעקרון זה. הם קוראים עוד, "לשרוף את הדגל הציוני" ולהניף את דגלי פלסטין.

במדינות "האביב הערבי" קוראת הקבוצה לאזרחים לצאת לתהלוכות הזדהות עם העם הפלסטיני ולהדגיש בהן את מחוייבותן של המדינות לשחרור פלסטין בתקופה שלאחר המהפכה, ולהניף את דגלי פלסטין על מנת להדגיש כי היא בלבם של המהפכנים הערביים. ביתר מדינות העולם יצאה קריאה לצאת בתהלוכות זעם רבות משתתפים מול מטות השגרירות והקונסוליות הישראליות, "להניף את דגלי פלסטין ולשרוף את הדגל הציוני". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק