החיפושים אחר שרידי המל"ט האירני
"הוא לא נכנס בטעות לישראל" | צילום:

יותר מיממה לאחר הפלת המל"ט האירני שחדר לישראל, בצה"ל ממשיכים לסרוק את השטח בו הופל על מנת למצוא את כל חלקיו. חקירת תכולת המל"ט ויכולותיו נמשכת - וגם האמריקנים מגלים עניין רב בשאלה מה יועד המל"ט לעשות - ומה היה ביכולתו לעשות. גורמים בחיל האוויר מדגישים כי המל"ט הופל על ידי אפאצ'י (שבת) בהחלטת מכוון ולא הושמד, על מנת שהוא לא יתפוצץ לגמרי אלא יישארו בשטח חלקים שמהם ניתן ללמוד על כלי הטיס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחיל האוויר מבינים שמדובר במל"ט מתקדם, חיקוי של ה-RQ170 - המל"ט האמריקני שנפל לפני שש שנים מעל שמי אירן. מניתוח ראשוני עולה כי האירנים העתיקו את המל"ט המתקדם, וכלי הטיס שהופל אתמול נבנה באותה תצורה ואותו מבנה. 

דגם המל"ט שהופל
דגם המל"ט שהופל | צילום:

"שהה בשטח ישראל כדקה וחצי"

השאלה שנבחנת כעת היא האם גם המערכות בפנים דומות למערכות של המל"ט האמריקני. תשובה לשאלה זו, שמעסיקה גם את ארה"ב, יכולה לשפוך אור על היכולות הצבאיות והטכנולוגיות של אירן. כבר מעל ליממה בוחנים בחיל האוויר ממה המל"ט היה מורכב - אילו מערכות תקשורות ומערכות אחרות הורכבו עליו. 

הנתיב שהיה אמור לעבור המל"ט בשטח ישראל ידוע לחיל האוויר, ובחיל אומרים: "הוא לא נכנס בטעות". בשלב זה עדיין לא ברורה עד הסוף הכוונה מאחורי הפעלת כלי הטיס - מל"ט שכזה יכול גם להיות חמוש, אם כי טרם נמצאה לכך הוכחה ודאית עד כה.

החיפושים אחר שרידי המל"ט האירני
הסריקות בשטח אחר השרידים | צילום:

למל"ט שהופל היו גם יכולות של איסוף ולוחמה אלקטרונית, וכל המערכות שלו נבדקות. ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר, אמר אתמול כי המל"ט שהה במרחב האווירי של ישראל במשך כדקה וחצי ואישר כי אכן מדובר בדגם מתקדם.

טייס חיל האוויר שיירט את המל"ט האירני - סגן אלוף ל' - המשמש כמפקד טייסת 113 ("הצרעה"), תיאר הבוקר (ראשון) את האירוע הביטחוני אליו הוקפץ שהחל את ההסלמה האחרונה בגבול הצפון. "הטייסת הוזנקה למשימת הגנה על שמי המדינה", סיפר טייס המסוק ל'. "זיהינו שמדובר במל"ט אירני וכשהוא חצה את הגבול - הפלנו אותו בשטח מדינת ישראל".

בתיעוד מיוחד שפרסם דובר צה"ל ניתן לשמוע את הפקודה שהועברה בקשר להפלת המל"ט ולראות את הפגיעה המדויקת בכלי הטיס, לאחר שזוהה על ידי מערכות ההגנה. סגן אלוף ל', שביצע את הפקודה ווידא את השמדת כלי הטיס האירני, הוסיף: "הטייסת ערוכה ומוכנה לכל מה שיוטל עליה".