על רקע האיומים מסוריה והמתיחות בצפון הארץ ולקראת תרגיל העורף הלאומי שייפתח מחר, התראיין השר להגנת העורף גלעד ארדן לתוכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס והתייחס לגזרה המתחממת מול סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו לא הולכים לקראת מלחמה עם סוריה, אבל הדברים אינם תלויים רק במדינת ישראל", אמר ארדן. לדבריו, הרמטכ"ל גנץ ומפקד חיל האוויר אמנם התבטאו בנושא הסורי לאחרונה, אך עשו זאת כדי להרגיע את הציבור ולהבהיר מהי עמדתה של ישראל בנוגע למצב בסוריה - זאת על רקע ירי פצצות מרגמה מכיוונה שזולג גם לשטחה של ישראל. השר הבהיר כי מדיניותה של ישראל בעניין הסורי נותרה בעינה: "אין שינוי במדיניות הישראלית בכל הנוגע למצב בסוריה".

כשנשאל על האפשרות לשימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי בסוריה, אמר ארדן: "זהו תרחיש אפשרי יותר מבעבר, אבל שימוש בנשק כימי מוגדר בסבירות נמוכה. אויבנו יודעים ששימוש בנשק כימי או בלתי קונבנציונאלי יגרור תגובה מאוד קשה והרסנית, ויכולות התקיפה של צה"ל ידועות".

אין תמונה
"לא תפרוץ מלחמה בקרוב". השר ארדן

"טילים יכוונו לריכוזי אוכלוסיה"

ארדן הזהיר גם מפני ירי טילים על ישראל מכיוונה של סוריה: "המלחמות בעתיד לא יהיה כמו בעבר. אין ספק שאותם עשרות אלפי טילים שיש לסוריה, חיזבאללה, אירן או חמאס יכוונו לעבר ישראל. נכון שרובם קצרי טווח, אבל יש טילים גם לטווח בינוני וארוך, וההיגיון אומר שהם יכוונו אותם לריכוזי האוכלוסיה בישראל".

עם זאת, הרגיע השר להגנת העורף ואמר כי מוכנותה של ישראל בעורף גבוהה מבעבר. לדבריו, משרדו ביצע שינויים משמעותיים שיעזרו בעתיד להגן על העורף: "אני רוצה להרגיע ולומר שמאז מלחמת לבנון השנייה יש התקדמות אדירה בכל הנוגע למוכנות העורף והתיאום בין הרשויות. אנחנו כל הזמן מעלים את הסטנדרטים. עם זאת, ל-52% מתושבי תל אביב אין פתרון מיגון בכלל, וזה מחייב אותנו לחשוב על פתרונות יצירתיים, כמו חניונים שממגנים אותם", הסביר השר.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שנאם היום לציון 13 שנים ליציאה הישראלית מלבנון התייחס אף הוא למוכנותה של ישראל למצב של ירי טילים: "לישראל יש בממשלה משרד מיוחד שתפקידו להתכונן לכל ירי שיכול להכות בישראל", אמר.

יוצא לדרך. תרגיל העורף הלאומי
יוצא לדרך. תרגיל העורף הלאומי | צילום: AP

תרגיל העורף הלאומי יוצא לדרך

החל ממחר ועד ליום רביעי הקרוב ייערך תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה 7". במסגרת התרגיל שייערך זו השנה השביעית יתרגלו המשרד להגנת העורף, פיקוד העורף, משטרת ישראל, מגן דוד אדום, כיבוי אש, משרדי ממשלה והרשויות המקומיות מתן מענה לעורף האזרחי בתרחיש מלחמה ושל ירי טילים. מטרתו של התרגיל הוא שיפור השירות להתמודדות עם מצבי חירום מלחמתיים.

התרגיל הינו חלק משיפור כשירות הרשויות המקומיות, משרדי ממשלה ותשתיות לאומיות להתמודדות עם מצבי חירום. שיאו יהיה במהלך יום שני הקרוב בו תישמע אזעקת תרגול בשעות 12:30 ו-19:05. בשעות אלו יתרגלו כל הרשויות במדינה כניסה למרחב מוגן, לרבות מוסדות חינוך ומוסדות בהם חוסה אוכלוסייה עם צרכים מיוחדים.

מדובר צה"ל נמסר הערב כי פיקוד העורף יפעיל ביומו הראשון של התרגיל את פרויקט "מסר אישי", במסגרתו תיבחן מערכת ההתרעה במסרונים אשר ישלחו שירות למכשירים הניידים. על כן, ייתכן כי יתקבלו מסרונים בכל רחבי הארץ בשעות האזעקה.