היום בבוקר כשהגזרה הדרומית שוב התחממה, אלוף-משנה אמיר ברעם, מפקד חטיבת הצנחנים עמד על הגבעה והשקיף מערבה על רצועת עזה. "אני חושב שלא תהייה ברירה - נצטרך לשוב ולהיכנס לעזה", הוא אמר בריאיון מיוחד לחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חטיבת הצנחנים מסיימת קו בצפון ויורדת דרומה ובהמשך יילחמו חייליה גם בעזה. בימים של ירי מחודש ומוגבר מרצועה נדמה שההתרעה של עופרת יצוקה מתחילה להתפוגג. "ההרתעה היא כרגע הרתעה משמעותית והצד השני מבין שלא כדאי לו, אבל אנחנו כצבא חייבים להיערך גם ללחימה בתוך המרחב הזה, לחימה בשטח בנוי וצפוף", הבהיר ברעם.

התחזית של אלוף-משנה ברעם נשמעת פסימית, אבל בצבא נחשבת די ריאלית. ההגנה של כיפת ברזל ושיטת החיסולים אולי יסייעו אבל לא יכריעו את הכף. "בסופו של דבר, אני חושב שיבוא היום וניאלץ להיכנס שוב פנימה, והלוחמים יצטרכו לעבור מבית לבית ואז נזדקק עם ללקחי העבר", מדגיש מפקד החטיבה.

כל קציני החטיבה עסקו היום בקרבות שהתרחשו ממש כאן לפני 100 שנים. "הדהים אותי לראות שהקרקע למשל לא השתנתה, התבליט והרכסים המתונים של עזה וההשפעה הדרמטית שלהם על הלחימה גם ב-1917 היא אותה השפעה", ציין ברעם.

לוחמי צה"ל בשטח סוריה? (צילום: דובר צהל)
ארכיון | צילום: דובר צהל

"ב-1917 לא היה חמאס"

במלחמת העולם הראשונה ניסו הבריטים לכבוש את עזה מידי העות'מאנים אבל ללא הצלחה ו-6,500 חיילים בריטים נהרגו. "הטורקים הרשימו אותי שישבו במחפורות בלי נעליים ונלחמו ועשו שמות לבריטים", סיפר סרן טל זרובלוב, מ"פ מסייעת גדוד 202.

גם מפקד החטיבה משוכנע שיש ללמוד מהעבר: "איש הצבא המקצועי צריך לקחת מכולם, לא בושה ללמוד מההיסטוריה ולהסתכל על הקרקע מזווית אחרת וחלק גדול מחוקי המלחמה והמשמעות שלהם לא השתנו על אף שעברו כמעט 100 שנים, ב-1917 לא היה חמאס אבל היה אויב עות'מאני חדש והיו ערבים, והם עוד פה".