ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן דיון עם כל גורמי הביטחון ועם הביטחון אהוד ברק כדי לדון בהתפרעויות המתנחלים הלילה, גם בחטמ"ר אפרים וגם בגבול עם ירדן.

נתניהו אמר כי הוא הנחה את כוחות הביטחון לפעול בתקיפות נגד מי שפגע בחיילי צה"ל ומפקדיו. "זה אירוע שראוי לכל גינוי. כוחות הביטחון צריכים להיות מרוכזים בהגנה על אזרחי המדינה ולא בהפרות חוק מקוממות שכאלה".

גם השר ברק הגיב וממשרדו נמסר, כי "שר הביטחון רואה בחומרה רבה את סדרת הפעולות האלימות שבוצעו הלילה על ידי קבוצות עברייניות של קיצוניים באזור יהודה ושומרון, פעולות הנושאות אופי של טרור מתוצרת עצמית שאין לקבלו".

עוד נמסר כי ברק הנחה את צה"ל לפעול בנחישות, בכל האמצעים, על מנת לבלום תופעות חמורות אלה, ללכוד במהירות את הפורעים ולהביאם לדין".

"מכלול האירועים בהם פריצת גדר המערכת, תקיפת המח"ט וסגנו, פריצה לבסיס צה"ל ויידוי אבנים על פלסטינים וכוחות הביטחון מסיטים את צה"ל מביצוע משימותיו ובתוכן ההגנה על התושבים.  בנוסף יש בהם ממד של סיכון חמור לחיי אדם והם מאיימים לפגוע ברקמה העדינה של יחסי  מדינת ישראל עם שכניה".

"שר הביטחון נחוש לפעול לעקירת התופעות הללו וקורא להנהגת ההתיישבות באיו"ש ולחברה כולה, להוקיע מעשים נפשעים אלה שאין להם מקום בחברה מתוקנת וחפצת חיים".

גם הנשיא פרס התייחס היום להתפרעות בעת מפגש עם בני נוער בלוד: "בנוגע לאותם צעירים שזרקו אבנים על צעירים אני אומר 'הורסייך ומחריבייך ממך יצאו'. מאיתנו יוצאים אנשים שמביאים הישגים אולימפיים ומדעיים ומעט שגם מביאים נזק רב, לא ניתן להם להשתולל ולהביא בושה למדינה, סכנה למדינה, הם לא יכולים להמשיך לזרוק אבנים ולכרות עצים".

עשרות פעילי ימין פרצו לחטמ"ר בנימין

ראש הממשלה ברק. בחירות 1999 (צילום: רויטרס)
ברק ונתניהו. גינו את המתנחלים שהתפרעו | צילום: רויטרס

כ-50 פעילי ימין חדרו למפקדת החטיבה המרחבית אפרים בשומרון, הבעירו צמיגים והשחיתו כלי רכב, השליכו בקבוקי צבע ופזרו מסמרים על הכביש. זאת, ככל הנראה מדובר בפעולת הסחה שנועדה למנוע פינוי אפשרי של מאחזים. כוחות צה"ל ומשטרה פינו את הפולשים מהבסיס.

כוחות צה"ל בשיתוף כוחות משטרת ישראל הדפו את הפעילים מן הבסיס. קצינים בכירים בצבא נמנעים מלכנות את הפעולה "תג מחיר" ואומרים כי מדובר ב"טרור יהודי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, כי "צה"ל כפוף להוראות ולהנחיות הדרג המדיני, ימשיך לאכוף את החוק במרחב יהודה ושומרון בשיתוף מחוז שומרון ויהודה של משטרת ישראל והמנהל האזרחי, ולא יירתע מכל אלימות שתופנה כלפי חייליו".

עוד נמסר, כי "צה"ל רואה בחומרה רבה מעשים אלו אשר מכוונים כנגדו וכנגד חייליו, ומסיתים אותו מעיסוק במשימתו העיקרית היא הגנה על אזרחי ותושבי המדינה. בצה"ל מצפים שהרבנים וראשי מועצת יש"ע יגנו בכל תוקף את ההתנהגות החמורה הזו".

פונו הפעילים שהתבצרו בגבול ירדן

עוד פעולה של מתנחלים אמש: כ-20 פעילי ימין אנשי נוער הגבעות חדרו לתוך מובלעת המוגדרת שטח צבאי סמוך לגבול ירדן, מדרום לגשר אלנבי.

הם התבצרו באחד המבנים שבאזור במחאה על התערבות הירדנים בשיפוץ גשר המוגרבים. כוחות גדולים של צבא ומשטרה זרמו למקום. לדברי הפעילים, כוחות הביטחון התירו להם להישאר במבנה הנטוש, במהלך הלילה.

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם, יוסי זילברמן, ניר דבורי ואוהד חמו

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק