חייל צה"ל (צילום: חדשות 2)
לאחר עשור - הוכר כנכה צה"ל | צילום: חדשות 2

חייל צה"ל הוכר לאחרונה על ידי משרד הביטחון כנכה צה"ל, זאת לאחר שבמהלך שירותו הצבאי עבר התעללויות והשפלות בידי חבריו לבסיס, בעקבותיהן לקה במחלת נפש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החייל הצהיר טרם הגיוס שהוא סובל מהרטבת לילה, וסווג להיות נער מקא"ם (אוכלוסיות מיוחדת, "נערי רפול"). הוא ערער על ההחלטה והציג תעודת בגרות מלאה אך בצבא לא נענו לבקשתו ושיבצו אותו בטירונות עם חיילים בעלי רקע אלים.

לאור כך, במהלך שירותו הצבאי הוא ספג עלבונות, אלימות והתעללות קשה. מספר פעמים הוא גם סבל מהקנטות שנגעו להרטבת הלילה שלו, כשחיילים שישנו ליד סירבו שיישן לידם וצחקו עליו לעיני כל הבסיס. כל ניסיונותיו לעבור בסיס בשל מצבו הנפשי הרעוע עלו תחילה בתוהו, ולאחר שהועבר לבסיס אחר חיילים שהכיר המשיכו להשפיל אותו. בשנת 2002 , במהלך השירות, נבדק על ידי ראש מערך בריאות הנפש דאז, אלוף-משנה חיים קנובלר שסייע לו והעניק לו הקלות שירות. מצבו של החייל החמיר והוא שוחרר לבסוף מצה"ל בפרופיל 21.

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

כאשר ביקש באחרונה שיכירו בו כנכה צה"ל לאור מחלת הנפש בה לקה, דחה משרד הביטחון את הטענה כי המחלה נגרמה בגין השירות, וטען כי החייל היה חולה עוד טרם הגיוס. מי שנחלץ לסייע לחייל היה אותו קב"ן, אל"מ קנובלר, שהשתחרר בינתיים מצה"ל. הקב"ן זכר היטב את המקרה למרות שהתרחש לפני יותר מ-7 שנים, וציין כי כאשר בדק אותו, לא הייתה כל עדות למחלת נפש, ומכאן שהדבר התפתח במהלך השירות ובעקבותיו.

במסגרת הערעור, הושגה פשרה בין משרד הביטחון לעו"ד אלי סבן, שייצג את החייל, והוא הוכר כנכה צה"ל.