ניסיון הפיגוע הבוקר בסמוך לגדר המערכת אמנם נכשל, אך תחקיר התקרית החמורה חושף טכניקות חדשות בהם עשו שימוש המחבלים.

צה"ל מוסר עתה פרטים חדשים מתחקיר ניסיון הפיגוע הבוקר במעבר קרני. מהתחקיר עולה כי המחבלים הגיעו סמוך לגדר המערכת באמצעות מספר משאיות, כשעל המשאיות הובלו חמישה סוסים. על הסוסים הועמסו מטענים וחומרי נפץ. גם על גופם של חלק מהמחבלים שנהרגו באירוע נמצאו חגורות נפץ.

על אף ששום גורם רשמי לא נטל אחריות על הפיגוע, בתקשורת הפלסטינית מדווחים כי ארגון חדש בשם ג'ונדאללה (חיילי האל), הוא שיזם את התקיפה. לפי אותו דיווח, מטרת הפיגוע הייתה לחטוף חייל וכי הסיכול נבע דווקא מתקיפה של חיל האוויר.

היתקלות בעזה (צילום: רויטרס)
משאית ששימשה את המחבלים | צילום: רויטרס

על אף שארגונו לא נטל אחריות לפיגוע או מעורבות בו, מיהר ראש הממשלה מטעם החמאס, איסמאעיל הנייה, להגיב לתקרית. "דם השהידים ודם החללים שנשפך עתה", אמר הנייה, "לא ישברו את רצונו של העם הפלסטיני".

ארבעה מחבלים נהרגו

האירוע נפתח לאחר שאש נורתה על כוח גולני שסייר מדרום למעבר קרני בצפון רצועת עזה סמוך לגדר המערכת. המחבלים ניצלו את ערפל הבוקר על מנת להתקרב לסיור. הכוח השיב בירי לעבר החמושים ממנו נהרגו, על פי דיווחי חמאס, ארבעה מהמחבלים.

מקורות פלסטיניים מדווחים כי בפעולה שבוצעה היו מעורבים עשרה פעילים, וכי הם נעו לכיוון הגבול גם במכוניות תופת. ארגוני הטרור מכנים הבוקר בכלי התקשורת את התקיפה כ"פעולה הצבאית הגדולה ביותר שתוכננה נגד האויב הציוני מאז תוקפנותו על רצועת עזה במבצע 'עופרת יצוקה'".

במקביל לחילופי הירי נורו פצצות מרגמה לאזור שנחתו בשטחים פתוחים. עדיין לא ברור אם מדובר במארב מתוכנן, אך ההערכה המרכזית היא כי מדובר בניסיון חטיפת חייל שנכשל.