ראשי ישיבות ההסדר יתכנסו מחר בישיבת "אור עציון" בקרית מלאכי וידונו במשבר הוצאת ישיבת "הר ברכה מההסדר. ראשי הישיבות ידרשו מראש הישיבה הרב מלמד לחתום על הצהרה בה הוא מגנה כל גילוי של סרבנות בתוך צה"ל, בניסיון להשיב את הישיבה להסדר.

השר דן מרידור התייחס הערב בתכניתנו "פגוש את העיתונות" לגילויי הסרבנות בצה"ל ולאי הסתייגותו של הרב מלמד מהדברים: "אם נרשה שבשאלות מדיניות יקבעו הרבנים, נעבור מדמוקרטיה לתאוקרטיה", אמר. לדבריו, אם הצבא בישראל יהיה כמו בצבאות של כמה ממדינות ערב שם יש פלוגה לכל פלג פוליטי, "אוי ואבוי יהיה לנו", כלשונו. "צריך להיות ברור שחיילי צה"ל מקבלים את מרות הצבא", אמר.

"אם יהיה מצב שבו אנשים יגידו 'אנו לא מכבדים את החלטות הצבא' – אין לנו מדינה. אני מקווה מאוד שאיננו קרובים לנקודה הזאת". עוד אמר מרידור, כי ההתנתקות הוכיחה שלמרות ההתנגדות – ההחלטות המדיניות מבוצעות בהצלחה.

מרידור: כל אחד חושב שהוא הצודק

הרב מלמד (צילום: חדשות 2)
הרב מלמד. יישר קו? | צילום: חדשות 2

"אנחנו בחברה מאוד שסועה בה כל אחד חושב שהוא צודק. אם כל אחד יפעל לפי 'אלוהיו שלו'  – אין לנו אפשרות לקיים את הביחד הישראלי. יש גבול שאסור לעבור אותו. לא ייתכן שאנשים יגידו שאת הפקודה הזאת אני לא מבצע, אלא אם מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל", דברי מרידור.

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה קרא היום להפסיק להצטדק ולהתרפס בפני רבני הישיבות: "עלינו להפנים שמפירי החוק וקורעי הצווים בהתנחלויות תלויים במדינה יותר מאשר המדינה תלויה בהם. הגיע הזמן למדיניות אכיפה עקבית ונחושה".

"צה"ל נדבק קריטי וקיומי לישראל"

ביום חמישי החליטו כ-150 תלמידי ישיבות הסדר להביע עמדה פומבית נגד הרב מלמד בצעד חריג במיוחד. "התמונה האמיתית היא שרוב התלמידים רואים בצה"ל נדבך קריטי וקיומי לישראל", כתבו התלמידים במכתב ששלחו לשר הביטחון אהוד ברק. "חרף הכאב והצער - לא נתנו יד למרד בצבא".

בוגרי ישיבות ההסדר מגנים כל הבעה של סרבנות בצה"ל וקוראים להידברות ולהרגעת ולהרגעת הרוחות "אנו מתנגדים להפגנות פוליטיות ולהנפת שלטים בתוך צה"ל", הדגישו. בוגרי ישיבות ההסדר חתמו על עצומה הקוראת לרב מלמד לאמץ את עמדת הצבא ולהתנגד לסרבנות.