שר הביטחון אהוד ברק ביקר היום בלווית הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ומפקד חטיבת גולני אלוף-משנה אופק בוכריס בתרגיל של גדוד 51 בצפון. השלושה סקרו את התרגיל ודיברו על מצב משטרו של אסד, אבל לרגע אחד, בעודם חושבים שהמצלמות לא פועלות - נקלטו חילופי דברים יוצאי דופן למדי בין הבכירים.

בעקבות הדברים, פנה משרד הביטחון למערכות כלי התקשורת וביקש לצנזר את שידור הבדיחה הלא-מוצלחת. יתרה מזאת, גם בקטע הווידאו שהופץ על ידי סוכנויות הידיעות הזרות צונזרה השיחה הבלתי רשמית.

תמלול השיחה שלא רצו שתדלוף לתקשורת:

שר הביטחון ברק: "מי זה הבנות פה, מהגדוד או מהחטיבה? מהאוגדה?"

הרמטכ"ל גנץ: "הן בהפסקות שרות... בהפסקה הן מתחילות לשיר".

מפקד חטיבת גולני, אל"מ אופק בוכריס: "אין בעיה שישירו שירה, סולו, הכל יהיה בסדר".

שר הביטחון ברק: "יש פה את דנה מהתקשורת של השר, היא מושבניקית. היא יכולה לשיר בלי מדים".

מפקד חטיבת גולני, אל"מ אופק בוכריס: "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים זה בסדר".

הרמטכ"ל גנץ (בפנייה לנציג גלי צה"ל שנמצא בסיור): "גל"צ, זה לא משודר האירוע הזה. גם אם זה הסקופ של החיים שלך. זה נשאר אצלך בטייפ".

הרמטכ"ל גנץ (בפנייה לכתב חדשות ערוץ 2): "גם אליכם זה... אחרת זאת תהיה הכתבה האחרונה. חבל... שלא תהיה זו הכתבה האחרונה, כמו המלחמה האחרונה. אני מבטיח לך שזו תהיה הכתבה האחרונה".

הדברים נאמרים על רקע הדיון הציבורי הרחב בהדרת נשים במגזר הציבורי ובצה"ל בפרט. בתקופה האחרונה דנים בצה"ל בנושא שירת הנשים במהלך טקסים, ואף קמה ועדה שתדון בנושא זה. נציגים מטעם שר הביטחון ולשכת הרמטכ"ל ניסו למנוע את הפצת הקטע הזה אך לבסוף הוא הצליח להגיע לכלי התקשורת.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הדברים נאמרו בבדיחות, בשיחה פתוחה ותו לא. צר לנו על הפרשנות שניתנה לדברים. האמירה נוגעת לעיסוק היתר בנושא. ראוי לשמור על רוח טובה ופרופורציות בנוגע לאמירות".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מסרה לחדשות 2 בתגובה: "הבדיחות של ברק וגנץ על חשבונן של חיילות הן התגססות ירודה, שאפיינה את הצמרת הבטחונית בשנות ה-50. אני מתביישת בשבילם שזו רמת השיחה שלהם. אין להתפלא שמדירים חיילות בצבא, אם זו רוח המפקד".

ברק: "תרגיל הטילים בסוריה - בשל מצוקה"

מרגיש בטוח בחסותו של פוטין, אסד (צילום: AP)
ברק מאמין שאסד ייפול בקרוב | צילום: AP

למעט שיחה זו, התייחס שר הביטחון אהוד ברק בסיורו בצפון גם להפגנות הכוח האחרונות בסוריה. "כרגע שקט, אבל רק לפני כמה ימים, ממש מאות קילומטרים צפון מזרח מפה, ראינו ירי של רקטות מכל הסוגים", אמר השר. "יכול להיות שתהיינה הפגנות נוספות כאלה של יכולות, אבל זהו אירוע שקורה יותר מתוך חשש ומצוקה מאשר מביטחון".

ברק התייחס גם לירי האחרון של הקטיושות מלבנון לגבול הצפון. "היה לנו ירי של מספר קטיושות לפני כמה ימים. לא ברור לחלוטין מי ירה, אבל מי שאחראי בימינו על כל מה שקורה שם זה קודם כל ממשלת לבנון וכמובן החיזבאללה", הדגיש. עוד הוסיף כי נשיא סוריה בשאר אסד יסיים בקרוב את תפקידו, זאת לאור האלימות הגוברת במדינה. "אין ספק שמשפחת אסד ובשאר אל אסד מסיימים את תפקידם. אין שום דרך לדעת באיזה יום זה יקרה, אנחנו עומדים דרוכים".

השר שלל אפשרות של תקיפה סורית בישראל והדגיש כי הוא אינו חושב שמדובר כרגע באיום מיידי. "הנפילה של אסד תהיה מכה קשה לציר הרדיקלי, וגם תחליש את החיזבאללה בלבנון", סיכם.

שר הביטחון ברק: "תרגיל הטילים בסוריה - מתוך חשש ומצוקה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק