הרס המוצב, בחודש שעבר
הרס המוצב, בחודש שעבר | צילום:

לאחר שהבוקר (ד') חשף העיתון "ידיעות אחרונות" תכתובת מייל סגורה ביישוב יצהר, שבה חלק מהתושבים הצדיקו הריגה של חייל צה"ל במקרה של פינוי, עצרה המשטרה לחקירה אחת מתושבות ההתנחלות, בת 22, בחשד להסתה. בביתה נמצאו חפצים שונים, שחשודים כחומרי הסתה. היא תובא היום לדיון בהארכת מעצרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני בעד זריקות אבנים על יהודים (כמובן שעל ערבים אין שאלה) בסיטואציות מסוימות (ההדגשה במקור) - גם אם האבן תביא למותו של חייל!!!", כתבה.

"אגבה מול כל גוף חיצוני את זורקי האבנים גם במקרים שבהם לא היו נחוצים בעיניי", הוסיפה החשודה בהתכתבות, "את הביקורת הפנימית אשמור ואומר אך ורק להם במפגש של אחד על אחד". אחד התושבים טען קודם לכן בדיון כי "אין שום בעיה הלכתית להרוג חייל בפינוי לילי", תוך הסתמכות על "דין של גנב הבא במחתרת" - סוגיה הלכתית שפוטרת מעונש את מי שהרג פורץ בשל סכנה לחייו

"הזוי שמשטרת ישראל שולפת לפנות בוקר אישה בהיריון מתקדם בחשד לעבירה מלפני חודש ימים", אמרו היום בני משפחתה של החשודה. "רדיפת נשות יצהר בימים האחרונים מעידה שמישהו במערכת איבד שפיות".

דיון בעניינה יתקיים בצהריים בבית משפט השלום בירושלים.

פינוי בית ביצהר, ארכיון (צילום: מועצה אזורית שומרון)
פינוי בית ביצהר, ארכיון | צילום: מועצה אזורית שומרון

דובר יצהר: "הדיבורים הוקעו ויוקעו"

הדיון בקבוצת המייל "יצהרניקים" הועבר על ידי אחד המשתתפים למשטרה ולפיקוד מרכז בצה"ל, שהחלו בחקירת המקרה. הלילה, כאמור בוצע מעצר ראשון בעקבות ההתכתבות. החשודה והכותב הנוסף הורחקו מקבוצת התכתובת הפנימית.

דובר יצהר עזרי טובי אמר כי "דיבורים מעין אלו הוקעו על ידי תושבים רבים בפורום עצמו, ויוקעו גם בעתיד. מדובר בנער ואשה שסערת רוחם, למחרת הרס בתים יהודיים, משכה את לשונם וכבר הספיקו לחזור בהם. שיח מעין זה יצא מהלגיטימיות ביצהר".

לדבריו, דורשים התושבים ביצהר מכלי התקשורת לגנות ביטויי אלימות והסתה לשנאה ופגיעה פיזית כנגד ציבור המתיישבים. "כבר קראו לנו סרטן, הציעו לעלות עלינו עם טנקים,הציעו 'להניח מטענים בצידו המערבי של הקו הירוק'. איפה הייתה אז התקשורת? די לצביעות!".

שרת המשפטים ציפי לבני מיהרה לגנות את ההתכתבות, ובירכה את ראשי ההתנחלויות שהעבירו את החומר לשמטרה. "נוודא שהאלימות כלפי החוק וכלפי צה"ל מטופלים במלא העוצמה והחומרה, נראה שחלק ממפעל התנחלויות קם על יוצרו", כתבה לבני בעמוד הפייסבוק שלה. "מה שהתחיל אז כאהבת הארץ הפך היום בחלקו למערב פרוע זרוע שנאה כלפי ערבים וכלפי מדינת החוק ומייצגיה - ולא משנה אם הם לבושים בגלימת שופט, מדי שוטר או מדי צה"ל".

בחודש דצמבר 2011 התראיינה החשודה לחדשות 2 והתייחסה לפעולות של "נוער הגבעות", שאותן ניסתה להצדיק כשאמרה: "כשאתה מרחיק אנשים מהבית שלהם בצו מינהלי בלי שום אפשרות לעמוד מול זה משפטית, למה שבן אדם לא ישנא אותך? אין לי בעיה להגיד: את אבי מזרחי (אלוף פיקוד מרכז דאז) אני שונאת".

יש לציין כי בסוף חודש אפריל, כשלושה שבועות לאחר השחתת המוצב, רוב תושבי היישוב - 97% - קבעו כי הם מתנגדים לפגיעה בצה"ל וברכוש צבאי. שר האוצר יאיר לפיד התייחס להתפתחויות האחרונות בהתנחלות. "מילים הופכות בקלות למעשים, וחלק מתושבי יצהר כבר הוכיחו שאין להם לא גבול ולא קווים אדומים. גם איום לפגיעה בחיילי צה"ל הוא פגיעה בריבונותה של המדינה", כתב לפיד.