חיילים בכניסה לקבר, הבוקר בנתיבות (צילום: חדשות 2)
חיילים בכניסה לקבר, הבוקר בנתיבות | צילום: חדשות 2

ביטוי נוסף להקצנה הדתית בשורות צה"ל: חניכים בקורס חילוץ והצלה של פיקוד העורף הופתעו כשבסיום סיור שערכו הבוקר בדרום הארץ, הם נלקחו על ידי מפקדיהם לביקור מיוחד בקברו של הבאבא סאלי בנתיבות. חלק מהחיילים והוריהם הביעו מורת רוח על הביקור, שבוצע לטענתם בניגוד לרצונם.

"מה לנו ולבאבא סאלי? מה זו ההקצנה הדתית הזאת? שיבזבזו את הזמן למשהו חינוכי", סיפר אחד החיילים שהשתתפו במסע. חייל נוסף אמר כי "כל החיילים דיברו על זה - מה פתאום הקבר של הבאבא סאלי? מה עם יאנוש קורצ'אק? מה זה, אתר מיוחד כלשהו?". ואילו אביו של חייל אחר התרעם: "אני לא יכול להאמין שזה מה שקרה, זה מה שצה"ל מנחיל לחיילינו?". 

קברו של הבאבא סאלי בנתיבות (צילום: חדשות 2)
קברו של הבאבא סאלי בנתיבות | צילום: חדשות 2

חלק מהורי החיילים פנו בנושא לחברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ). "נראה שבמקום ששר הביטחון והרמטכ"ל ייאבקו בהקצנה הדתית, צה"ל מתיישר עם גופים קיצוניים שמנסים להנחיל סגידה ואבנים במסווה של מורשת", אמרה גלאון לחדשות 2 באינטרנט. "זכותו של אדם להתפלל על קבר הבאבא סאלי - אך לא ייתכן שהדבר יהפוך לחובה כחלק ממסלול החיילים בשירותם הצבאי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "הביקור המדובר נעשה במסגרת מסע העורף הישראלי אותו עוברים חיילי האימון המתקדם של הגדודים הלוחמים בפיקוד העורף. במסגרת מסע זה נחשפים חיילי הגדודים לצדדים ופנים שונות בחברה הישראלית ועוברים פעילויות הקשורות לערכים כגון טיולים בארץ ישראל, התנדבות בכפר נוער, הרצאות על מורשת קרב ועוד. במסגרת פעילויות אלו גם מבקרים החיילים בקברו של הבאבא סאלי בנתיבות. ביקור זה נועד להעביר את ערכי הדת לחיילים, והבחירה בנתיבות נעשתה, מלבד שיקולי הדת, בעקבות מיקומה הגיאוגרפי - המסע עומד בסימן "התיישבות בדרום". חשוב להדגיש כי במסגרת הכשרתם ביקרו החיילים גם בכותל המערבי ובמערת המכפלה בחברון, ואין זה הביקור הראשון שלהם במקום הקשור לערכי הדת".

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק