כלי טיס סורי שהופל
מזל"ט "יאסין" מוצג לראווה | צילום:

אתמול (ראשון) יירט צה"ל כלי טיס בלתי מאויש במרחב האווירי של ישראל באזור קוניטרה. כעת מתברר כי מדובר במזל"ט מדגם "יאסיר" - מתוצרת אירן. כלי הטיס יורט באמצעות מערכת פטריוט, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המזל"ט האירני הוצג לראשונה בספטמבר 2013. הוא מסוגל לטוס בגובה של כ-1.5 ק"מ, בעל סיבולת טיסה של כשמונה שעות ובעל רדיוס מבצעי של כ-200 ק"מ. בדצמבר 2012 הודיעה אירן כי הצליחה ללכוד מזל"ט אמריקני בשטחה, והודיעה על כוונתה לבסס קו של כלי טיס בלתי מאוישים על בסיס המזל"ט שנלכד.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה דיווחו המורדים כי הצליחו להפיל באזור חלב מזל"ט אירני מהסוג שהופל אתמול סמוך למעבר קוניטרה. מוקדם יותר השנה האשים חבר פרלמנט לבנוני את חיזבאללה כי הוא עושה שימוש במזל"ט מסוג זה על מנת לעקוב אחריו ואולי אף להתנקש בחייו.

אתמול נמסר מדובר צה"ל כי כלי הטיס זוהה במרחב האווירי של ישראל באזור קוניטרה, במרחק לא רב ממעבר קוניטרה שעומד בלב המתיחות הנוכחית בצפון. בצה"ל הדגישו: "לא נסבול פגיעה בריבונותה של ישראל". תושבים באזור הגליל העליון דיווחו על הדי פיצוצים ורעשים באזורם.

טילי פטריוט (ארכיון). בדרך למזה"ת (צילום: חדשות)
מערכת פטריוט | צילום: חדשות

סא"ל פיטר לרנר, דובר צה"ל לתקשורת הזרה, טען כי כלי הטיס ככל הנראה השתייך לצבא הסורי. לרנר הוסיף כי להערכתו המזל"ט טס בטעות לתוך השטח האווירי של ישראל. "ישראל תגיב לכל הפרה של ריבונותה", הוסיף.

שר הביטחון יעלון בירך על היירוט: "לוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, במקרה הזה מסוללת פטריוט, הוכיח פעם נוספת ערנות רבה ומקצועיות גבוהה ביירוט כלי הטיס הבלתי מאוייש, ועל כך הם ראויים להערכה".

חייל או"ם באזור קוניטרה
חייל או"ם באזור קוניטרה | צילום:

"לא נאפשר כל פגיעה בריבונות שלנו או ניסיון לפגוע באזרחנו וחיילינו בצפון הארץ, בין אם במכוון או שלא במכוון", הוסיף יעלון. "השבועות האחרונים הוכיחו כי סבלנותנו לניסיונות פגיעה בנו היא מועטה, ואם מישהו ינסה לבחון אותנו, נדע להגיב באופן תקיף".