לפני הפעולה הצבאית שהחלה היום ב-11 לפני הצהריים, ממשלת ישראל נראתה למראית עין כמי שמתחבטת אם לבטל את הפעולה בעזה.

אמש נפתחו המעברים לרצועת עזה, סחורות נכנסו לשטחה של הרצועה, ואנשי החמאס המשיכו את עבודת המשטרה הפלסטינית כרגיל. על פי התמונות שאנו מקבלים, חיל האוויר תפס רבים מאנשי החמאס מחוץ לבונקרים, ברחבת המסדרים וברחובות עזה.

ארה"ב תעזור בשיקום עזה (צילום: Getty Images, GettyImages IL)
ההריסות בעזה, היום | צילום: Getty Images, GettyImages IL

בתקשורת הישראלית נטען בימים האחרונים כי הפעולה נדחית עד שהממשלה והקבינט יסכימו בימים הקרובים על הפרטים האחרונים לפני תקיפה. אבל בפועל, הקבינט הביטחוני תיכנן את הפעולה יחד עם המטכ"ל. בזמן שלמראית עין הקבינט עדיין נראה מהסס, חיל האוויר קיבל אישור לפעולה מאסיבית נגד מטרות החמאס ברצועה - ברגע שמזג האוויר יאפשר זאת.

מנהיגי החמאס הבינו מהממשל המצרי שישראל לא מתכוונת לתקוף בסוף השבוע. אחרי ביקור ציפי לבני בקהיר, המצרים טענו שיש עוד מקום לדיונים על חידוש הפסקת האש. הפלסטינים המשיכו להתכונן מעל פני השטח למגננה והמשיכו לדבר לתקשורת על תנאים להפסקת אש. איש ברצועת עזה לא חשב שישראל תכה היום. לראשונה, צה"ל תפס את חמאס לא מוכן.

כתבנו לענייני צבא, רוני דניאל, מונה ארבעה תנאים שישראל מציבה עבור חידוש הרגיעה: ישראל לא תקבל ירי מכל סוג שהוא לעבר ישראל או כוחות ישראלים; דורשת את סילוק מטענים מכל סוג שהוא לאורכה של הגדר; הפסקת מעשי חבלה למיניהם; והפסקת הברחות הנשק לרצועה. בשלב הזה, לא נראה שהחמאס מסכים אפילו לאחת מן הדרישות הישראליות.

מבצע "עופרת יצוקה": סיקור מיוחד

הרוג בנתיבות, פצועים מפגיעה בבית כנסת במושב

דיווח: מאות הרוגים פלסטינים בעזה

דובר חמאס: "לא נרים דגלים לבנים"

דובר צה"ל: מי שיש לו כוח ינצח

בימין מגיבים: שיחיו במחילות שחפרו לעצמם בעזה

בעולם הערבי מגנים: "זה עונש מוות קולקטיבי"

הווידאופדיה: גלעד שליט