מסעב יוסף, בנו של מנהיג חמאס ביהודה ושומרון, חסן יוסף - הפך זה מכבר לאחד מסוכני השב"כ המפורסמים והחשובים בתולדות מדינת ישראל. הוא נהג לעדכן את ישראל בכל פרט שהגיע לאוזניו והודיע על כוונות לבצע פיגועי תופת, להתנקש בבכירים ישראלים ודיווח על מחבלים מתאבדים. את שמונת ימי הלחימה בעזה הוא ראה מדירת המסתור שלו בארצות הברית, שאליה נמלט לאחר שנחשף. היום הוא התייצב מול המצלמה וסיפר על רשמיו ממבצע "עמוד ענן" וטען כי לדעתו - ישראל טעתה כשהסכימה להפסקת אש מול הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שחשוב זה שכרגע יש הפסקת אש, ואני חושב שאנחנו צריכים לבחון את הדברים ולעכל את כל מה שקרה", פתח חסן יוסף את דבריו, והוסיף: "אני מאמין ששב"כ עשה כמיטב יכולתו. בוא לא נשכח שהאויב שלנו הוא אויב ברברי שמשתמש בנשים ובילדים כמגן אנושי, ובמצבים כאלה אנחנו מוגבלים מאוד, כי אנחנו דואגים גם לחיי האזרחים". לגבי האפשרות של פעולה קרקעית ברצועה, ציין מי שכונה בעבר "הנסיך הירוק"  (בשל צבעי דגל הארגון), כי "יכול להיות שזה לא היה העיתוי הטוב ביותר לפעולה מן הסוג הזה - אך אני בטוח שזו אפשרות שישראל תיקח בחשבון בעתיד".

הסוכן החשאי לשעבר המשיך וסיפר על שראה מביתו שבניכר, ואמר כי לדעתו, "ישראל לא חייבת לכבוש מחדש את רצועת עזה, אך אני מאמין כי ביכולתה לשמור על הגבולות שדרכם מעביר חמאס נשק". בנוגע לאפשרות של סיבוב אלימות נוסף בין הצדדים, הדגיש חסן יוסף: "היום אנחנו יודעים שיש להם יותר יכולות מאי פעם. אני בטוח שזה יאפשר לנו להתכונן לעתיד לבוא".

"צריכים לעבוד קשה כדי להפיל את שלטון חמאס"

"מאמצי חמאס להפחיד האזרחים לא יצלחו" (צילום: רויטרס)
"מאמצי חמאס להפחיד האזרחים לא יצלחו" | צילום: רויטרס

סוכן השב"כ לשעבר התייחס בדבריו גם למצב שבו ישראל תאלץ להחזיק בשנית ברצועת עזה. דבר שיהיה כרוך בהפלת שלטון הארגון באזור. "הדבר הזה הוא הכרחי, אך אנו צריכים לעבוד קשה מאוד בשביל זה", אמר. "הדבר הזה הכרחי לא רק לישראל - אלא גם לטובת האנושות", הוסיף וציין: "חמאס נולד כדי להרוס. הוא לא יודע לבנות".

בהמשך, אמר בנו של מנהיג התנועה בגדה, כי לשיטתו, אין הארגון יכול לבנות מדינה פלסטינית. "אני מתקשה להאמין שחמאס יהיה מסוגל, יום אחד, לבנות מדינה מודרנית. אני מקווה שהשקרים שלהם ייחשפו בפני הציבור הפלסטיני". הוא אף שיבח את מדינת ישראל ואמר, כי "מדינת ישראל עוזרת לעם הפלסטיני יותר מכל אחד אחר: מדי יום היא מספקת חשמל ואפילו הכסף למשכורות שמשולמות לעובדים מגיע מבנקים בישראל. כך גם הסיוע ההומניטארי לתושבי הרצועה".

אחת התמונות המפורסמות ממבצע "עמוד ענן" היא הצילום שבו נראה פלסטיני הנחשד בשיתוף פעולה עם ישראל כשהוא קשור למכונית - ונגרר ברחובות העיר. "חמאס חושב שהוא יכול לדכא את רצונם של האנשים באמצעות הפחדה", אמר חסן יוסוף. "אם לומר בכנות, לרוב האנשים שנרצחים ברצועת עזה על רקע חשד לשיתוף פעולה עם ישראל - אין שום קשר לישראל. אני מאמין שההפחדה של חמאס והשימוש באלימות על מנת להפחיד את הפלסטיני הממוצע - לא יצלח", ציין.

"אנשים אמיצים לא מסתתרים מאחורי ילדים ויורים טילים"

איש השב"כ לשעבר המשיך ותקף בחריפות את התנועה, ואמר כי מאז שנחשפה פעילותו, ניתקה עמו משפחתו כל קשר. "מאז שהתפרסם ספרי ("בן החמאס") לא שמעתי ממשפחתי, ובמיוחד מהוריי", ציין.

"אני רוצה לומר לאנשי הארגון, וביניהם אבי , שמאזינים לריאיון הזה - שאנשים אמיצים לא מסתתרים מאחורי ילדים ויורים טילים", אמר והדגיש: "אם הייתה בהם טיפת אומץ - הם היו יכולים לצאת מהרצועה במקום להתחבא כמו עכברושים".