אירן מחריפה את הטונים ומאיימת בתגובה קשה על חיסול מדען הגרעין מוספטא אחמדי רושן, לפני שלושה ימים: אחרי האיום להגיב לחיסול "מעבר לגבולות האזור", מבטיח הערב סגן הרמטכ"ל האירני מסעוד ג'זאירי כי אויבותיה של הרפובליקה האסלאמית ישלמו על מעשיהן.

"אירן תעניש את האחראים לחיסול המדען", איים ג'זאירי כפי שדווח בכלי תקשורת אירניים "אנחנו רואים בחיסול פעולת טרור המאיימת על שלום האומה. נעניש את אלו העומדים מאחורי גרימת מותו של מוסטפא אחמדי רושן".

בכלי התקשורת האירניים דווח כי ג'זאירי הפנה את האצבע המאשימה לארצות הברית, ישראל ובריטניה. "התגובה תהיה כואבת", הבטיח הקצין האירני הבכיר.

האיום הזה מצטרף לאיומים שהשמיעה אירן זמן קצר לאחר החיסול, לצד המשך הגינויים. גורם מודיעיני אירני הבטיח שעות לאחר החיסול כי תגובתה של אירן לשרשרת חיסולי מדעני הגרעין בשנים האחרונות קרבה - ותפתיע את אויביה.

"התגובה תגיע מעבר לגבולותיה של אירן ומעבר לאזור. אני מציע לאלו האחראים לחיסולים שלא לחוש בביטחון", אמר הגורם הבכיר בראיון לאחד מאתרי החדשות האירניים, והוסיף כי אירן "נכנסת לעידן חדש בתחום מבצעי המודיעין המיוחדים" נגד אויביה.

"המוסד וה-CIA מעורב בהתנקשות"

היום דווח במגזין טיימס, על בסיס דברים שם גורם ישראלי, כי המוסד הוא שהיה מעורב בחיסולו של ד"ר רושן. אמש הפנה משרד ההגנה האירני אצבע מאשימה כלפי סוכנות הביון האמריקנית (ה-CIA), בטענה שגם היא הייתה מעורבת. על פי דיווחי רשת הטלוויזיה הממלכתית באירן, במכתב שהעביר משרד ההגנה האירני לשגריר שוויץ בטהרן, צוין כי בידיהם מסמכים מהימנים וראיות המצביעים על כך שההתנקשות במדען, נעשתה במעורבות של גורמים אירנים וה-CIA. 

ואילו גורמי אופוזיציה האשימו אמש דווקא את משטר האייתולות בביצוע החיסול - כחלק מתכנית כוללת שמטרתה היא איחוד השורות בתוך החברה האירנית נוכח האיומים הגוברים עליה בעניין תכנית הגרעין. "השלטונות חיסלו את רושן מסיבות פנים וחוץ", נכתב בהודעה שפרסם ארגון אופוזיציה בו חברים דיפלומטים אירנים שערקו מהמשטר. "הם רוצים לאחד את השורות, נוכח אווירת המלחמה נגד אירן בשל פעילותה הגרעינית. זו הסיבה האמיתית העומדת מאחורי החיסול".

לדברי גורמי האופוזיציה, חיסולו של ד"ר רושן היה בגדר תפיסתן של שתי ציפורים במכה אחת. גם ניתן יהיה להאשים את המערב, וגם להיפטר ממנו - משום שהוא החל להשמיע לאחרונה ביקורת על תכנית הגרעין. "רושן מתח ביקורת על האופן בו מנוהלת התכנית על ידי המשטר, משום שהיא גורמת להרחבת העוני באירן ולמלחמה של ממש נגד העם האירני", טענו הדיפלומטים מהאופוזיציה.

אתמול הובא רושן לקבורה בטהרן, בטקס הלוויה בו נכחו אלפי בני אדם. אחד מחבריו הקרובים, רזא נג'פי, ספד לו באחד מכלי התקשורת האירניים וסיפר: "מאז שהכרתי את מוסטפא, היו לו שתי מטרות רציניות בהן רצה להמשיך", סיפר נג'פי. "המטרה הראשונה הייתה להיאבק בישראל והמטרה השנייה היתה למות כשהיד. הוא גם פעל לשם כך. כשהחברים היו מדברים על 'מוות כשהיד', תמיד היינו אומרים שאם מישהו צריך למות בצורה שכזו - זה מוסטפא".