ממצאים ראשונים מתחקיר התקלה בתרגיל צה"ל אתמול, במהלכו כמעט ונפגעו הרמטכ"ל ומספר בכירים נוספים, קובעים כי מקור התקלה היא טעות אנוש של צוות התותח שירה.

צוות ועדת החקירה שמונה בצה"ל, בראשותו של אל"מ הדי זילברמן, החל אתמול את עבודתו וממצאיו הראשוניים הוצגו היום למפקד זרוע היבשה, אלוף סמי תורג'מן.

מתחקיר האירוע עולה כי במהלך התרגיל, בעת סיוע ארטילרי של גדוד תותחנים בתרגיל של חטיבת המילואים, אירעה טעות בירי, במסגרתה נפלו שני פגזים בסטייה של כ- 1,200 מטר מהמטרה. הפגזים נפלו בסמוך ללוחמי חטיבת המילואים ולמפקדים בכירים שהיו באותה העת בתרגיל.

לא בוצע כיוון מחדש של התותח

הבדיקות הראשוניות של צוות ועדת החקירה מעידות כי בירי שהחל בשעות הבוקר נתגלתה תקלה טכנית בכוונת התותח אשר אותרה על ידי הצוות, ואז עצר מפקד הצוות את הירי ופעל לתיקון כיוון התותח - עד כאן כפי הנדרש ובהתאם להוראות.

בשלב זה פעל הצוות בניגוד לנהלים וביצע כיוון מחדש וחידוש ירי - ללא ביצוע כלל הנחיות הבטיחות הנדרשות על מנת לוודא כי התקלה תוקנה כראוי וניתן להמשיך בירי. כתוצאה מכך התקלה לא תוקנה במלואה, והטיווח של יתר הפגזים היה שגוי, מה שהוביל לסטייה בירי וכמעט לפגיעה במפקדים הבכירים.

מצה"ל נמסר כי הוועדה ממשיכה את חקירתה ולכשתסיים, יוצגו ממצאי התחקיר לרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. בצה"ל רואים את אירוע הבטיחות בחומרה רבה ויפעלו לתחקר את האירוע עד תומו ולהפיק את הלקחים המקצועיים הדרושים.

עוד על תקרית הירי בצאלים:

השחזור: תקרית הירי שכמעט פגע ברמטכ"ל 

"היו עלולות להיות תוצאות קשות"

תקרית בטיחות חמורה בצה"ל: פגזים התפוצצו ליד קצינים בכירים