דיווח: חילופי אש כבדים בצפון הרצועה, כך לפי התקשורת הפלסטינית ברצועת עזה.

על פי הדיווח, במהלך הערב התנהלו חילופי אש כבדים באזור בית להיא ושכונת תופאח. צה"ל הפגיז באינטנסיביות את צפון הרצועה באמצעות ארטילריה. בעזה נפוצו שמועות על התקדמות של כוחות רגליים של צה"ל על ציר החוף, מה שגורם למנוסה של מאות אזרחים פלסטינים. 

במהלך היום דיווחו כוחות צה"ל ברצועה על כ-100 פעילי חמאס שנהרגו בקרבות, זאת כתוצאה מכך שפעילי החמאס החלו לצאת לקראת הכוחות, בניגוד ליומיים הראשונים של הלחימה הקרקעית - בהם ירדו אנשי החמאס לבונקרים וכמעט ולא התעמתו עם כוחות צה"ל בשטח.

חטיבות החי"ר שפועלות בעזה מפעילות בעצמן את סיוע המסוקים והמטוסים, והיום בוצעו למעלה מ-100 תקיפות על פי הכוונת כוחות הקרקע בשטח. עיקר ההתכתשות בין כוחות צה"ל לחמאס היא בחלק הצפוני והמזרחי של הרצועה, כאשר צה"ל מגביר את עוצמות האש – ומכאן מספר ההרוגים הגבוה בקרב אנשי החמאס.

מוקדם יותר התיר דובר צה"ל לפרסם כי 7 חיילי צה"ל נוספים נפצעו היום בפעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה. מצבם של 4 מהפצועים בינוני ועוד 3 במצב קל. כל הפצועים פונו לבתי החולים בארץ.

במהלך הלילה נפצעו באורח קל-בינוני 5 חיילים, שפונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. עד כה בפעילות הקרקעית של צה"ל נהרג חייל אחד, סמ"ר דביר עמנואלוף ז"ל, ונפצעו 60 לוחמים, בהם 2 נפצעו באורח קשה, 3 במצב בינוני, 44 במצב קל עד בינוני והשאר במצב קל. כל הפצועים פונו לבתי החולים סורוקה, תל השומר, בילינסון וברזילי.

עשרות אנשי חמאס נעצרו והועברו לישראל

במסגרת הלחימה הקרקעית, עצרו כוחות צה"ל אתמול והיום עשרות פעילי חמאס שנחקרו חקירה ראשונית בשטח הרצועה. חלק מהם כבר הועברו לחקירה נוספת בשטח ישראל ולמעצר של גורמי הביטחון.

גורמים בצה"ל מביעים שביעות רצון מהיומיים הראשונים של הפעולה הקרקעית ברצועה, ואומרים כי החיילים עומדים ביעדים שהוצבו וגם בלוחות הזמנים. עוד דיווחו בצה"ל שחמאס מונע העברת פצועים של הארגון לטיפול במצרים - וזאת כדי להעצים את המראות הקשים שיוצאים מהרצועה, כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית של הארגון.

מטוסי חיל האוויר תקפו היום עשרות מנהרות השייכות לארגון החמאס לאורך ציר פילדלפי שבדרום רצועת עזה, ששימשו להברחת אמצעי לחימה על סוגיהם השונים. כוחות חיל האוויר והתותחנים המשיכו במאמץ הסיוע לכוחות הקרקע, השריון וההנדסה, ולתקוף חמושים אשר שהו סמוך לכוחות צה"ל וכן נקודות שיגור בהן התארגנו חמושים לירי לעבר הכוחות.

משעות הבוקר הותקפו למעלה מ-40 יעדים ברחבי הרצועה, בהם מנהרה בה הוטמנו מטענים, מספר אתרי ייצור אמצעי לחימה, כ-5 נקודות שיגור של רקטות, מספר מחסני אמל"ח ומספר בתים של פעילי חמאס שבהם היו מחסני אמל"ח. באחד מבתים אלו אף נמצאה מנהרה תת קרקעית.

פגיעה ישירה בגן ילדים באשדוד

יותר מ-40 רקטות קסאם וטילי גראד נפלו במהלך היום בדרום, כולל נפילות בשדרות, בתחומי המועצות האזוריות אשכול ולכיש, באשדוד ובאשקלון.

בשעות הערב דווח על שני פצועים קל כתוצאה מפגיעת פצצת מרגמה במועצה האיזורית שער הנגב, וכן על 3 נפילות באשקלון - ללא נפגעים וללא נזק.

בשעות הצהריים פגע טיל גראד ישירות במבנה המשמש גן ילדים באשדוד, שלמרבה המזל היה ריק מאדם בגלל ההחלטה שלא לקיים שם לימודים גם היום. לפחות 13 בני אדם לקו בחרדה ופונו לטיפול בבית החולים. שני טילי גראד נוספים נחתו באזור באר שבע, גם שם נמסר על מספר נפגעי חרדה. נפילת טיל באשקלון גרמה לנזק רב, מאחר שהוא נחת בשטח פתוח סמוך מאוד לחצר של בית מגורים. מהמקום פונו מספר נפגעי חרדה.

פרס בסורוקה: הקרב עם חמאס הוא קרב צודק ובלתי נמנע

נשיא המדינה שמעון פרס בא היום לתמוך ולעודד את החיילים פצועי המבצע בעזה במסגרת ביקור בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

חובש ישראלי מפנה פצועה מזירת נחיתת רקטה באשקלון
חובש מפנה פצועה מזירת נחיתת רקטה באשקלון | צילום: רויטרס

"נלחמתם בגבורה בעזה והיום אתם נלחמים כדי להבריא בבית החולים", אמר פרס לחיילים והוסיף כי "המבצע מעורר התפעלות מהצד האנושי שלו. שמעתי סיפורי גבורה וחברות המרגשים אותי עד מאוד".

הנשיא שוחח עם סמג"ד גדס"ר גולני, רועי לוי, שנפגע אתמול בערב מרסיס. לוי ביקש ממנו להעביר למדינאים מסר ברור מהחיילים: "הדרג המדיני חייב להבין כי את מה שמתחילים חייבים לסיים, אסור להפסיק את הלחימה בעזה". הנשיא השיב ללוי כי "הקרב עם חמאס הוא קרב צודק ובלתי נמנע".

ברק: עינינו נשואות אל הנעשה בצפון

שר הביטחון אהוד ברק נשא היום דברים בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, שנערכת בקריה בתל אביב. "עד כה ספג החמאס מידנו מכה קשה", אמר שר הביטחון. "עדיין לא הגענו ליעדים שקבענו, ולכן הפעולה נמשכת".

"במקביל מתקיימים מגעים מדיניים עם גורמים בינלאומיים", הוסיף ברק ורמז אולי למשלחת האירופית, בראשות נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שנחת בישראל במטרה להביא להפסקת אש ברצועת עזה.

על החשש מפני חזית שנייה שתיפתח בצפון, מצד החיזבאללה בלבנון, אמר שר הביטחון כי "עינינו נשואות אל ההתפתחויות בצפון, אנו עוקבים אחר כל הנעשה שם". ברק חזר על דבריו מיום הכניסה הקרקעית לרצועה והוסיף "מטרת המבצע - לשנות את המציאות הביטחונית בדרום הארץ".

נסיונות בינלאומיים להפסקת אש

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הגיע היום לישראל, והוא צפוי להיוועד בערב עם ראש הממשלה אהוד אולמרט. אולמרט הדגיש בשיחה שניהלו השניים כי ישראל ממשיכה להעביר סיוע הומניטרי לרצועת עזה, לצד הפעילות הצבאית. נשיא צרפת אמר אמש כי "חמאס נושא באחריות לסבלו של העם הפלסטיני ברצועת עזה". עם זאת, דוחף סרקוזי להפסקת אש עם פתיחת המבצע הקרקעי.

כתבנו אהוד יערי דיווח אמש כי בחמאס דווקא מנסים כעת לדחוף להשגת הפסקת אש. חמאס התכונן לכניסה קרקעית אבל לא האמין שהיא תבוא. הראיה לכך - הבטחתו של מנהיג החיזבאללה, חסן נסראללה, כי לא יהיה תמרון קרקעי. בכירי חמאס בדמשק לא יודעים מה לעשות, ומזכיר המועצה לביטחון לאומי של אירן הגיע בדחיפות לדמשק על מנת להנחות אותם. חמאס מפחד מהתערבות בין-לאומית משום שכל הסכם שייחתם עשוי לפגוע בבלעדיותו ברצועת עזה.

הסוכניות הזרות מדווחות כי היום, באותו הזמן שנשיא צרפת יבקר בישראל, צפויה להגיע לקהיר משלחת של חמאס לדון על הפסקת אש, ביוזמת מצרים. אולם, לא מצויין האם נציגי חמאס מתוך הרצועה הם אלו שיגיעו לשיחות או אנשי חמאס מחוץ לעזה.

מלחמה בחמאס: סיקור מיוחד

הותר לפרסום: 7 חיילי צה"ל נוספים נפצעו

גראד על גן ילדים ריק באשדוד

הותר לפרסום: חייל צה"ל נהרג בעזה

"צה"ל השתלט על השטחים שנקבעו"

אמ"ן ושב"כ: "נכונות של חמאס להגיע להסדר"

הרמטכ"ל: "נכה באויב מכה ניצחת"