גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון (צילום: AP)
"חמאס אחראי לחטיפה", משעל | צילום: AP

כחודש וחצי לאחר שנמצאו גופותיהם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ז"ל שנחטפו ונרצחו בגוש עציון, הודה הלילה (שבת) יו"ר הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל כי אנשי הארגון הם האחראים למותם של השלושה. "חברי הארגון שאינם נמנים עם ההנהגה הפוליטית אחראים למעשה", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון שהעניק לכתב "יאהו" בקטאר, אמר משעל כי החטיפה לא תואמה מראש עם ההנהגה המדינית של הארגון. "רצח הנערים הוא פעולה לגיטימית נגד הכיבוש הבלתי חוקי שמבצעת ישראל", הסביר. "לא עודכנו בנוגע לביצוע הפעולה מראש, אבל אנחנו מבינים שהאנשים שביצעו אותה חשו מתוסכלים תחת עול הכיבוש והדיכוי, ולכן הם החליטו לעשות זאת", אמר משעל.

משעל הוסיף כי אנשי הארגון למדו על אירוע החטיפה מהדיווחים הישראליים בנושא. "ההנהגה המדינית של חמאס לא היתה מודעת לפרטי החטיפה, למדנו אודותיהם בהמשך", טען. בהמשך הצדיק משעל את רצח הנערים ואמר כי עמדת הארגון היא שהחיילים והמתנחלים בגדה המערבית הם "תוקפניים" כלשונו, וכי הם חיים באופן בלתי חוקי בארץ כבושה. "ההתנגדות היא זכותם הלגיטימית של הפלסטינים", הצהיר משעל.

בין המניעים: חטיפת 3 הנערים (צילום: פייסבוק ותצפית)
הנערים החטופים, ארכיון | צילום: פייסבוק ותצפית

"לא מעוניינים בפגיעה באזרחים"

משעל, האיש שעל פי גורמים ישראלים טרפד את המגעים להפסקת האש, האשים בעקביות את ההנהגה הישראלית בסבב האלימות הנוכחי ברצועת עזה. כשנשאל מדוע ארגונו ממשיך בתקיפת חפים מפשע באמצעות שיגור רקטות לעבר אזרחים ללא הבחנה, הוא הסיט את הדיון בכדי לנצל את ההזדמנות לטובת הבטחה חדשה: אזהרת הציבור הישראלי מפני הירי.

האזעקות נשמעו עד למרחב חיפה (צילום: AP)
"לא מתכוונים לפגוע באזרחים", ארכיון | צילום: AP

"אנחנו לא פוגעים באזרחים ואנחנו מנסים רוב הזמן לכוון למטרות צבאיות ובסיסים ישראליים", הצהיר משעל. "יחד עם זאת אנחנו מודים שיש לנו בעיה. אין לנו נשק מתוחכם כמו זה שיש בידי אויבינו, ולכן טיווח המטרות הוא משימה קשה. אנחנו מבטיחים שננסה בעתיד להזהיר את האנשים מפני התקיפות". בהמשך הוסיף משעל כי: "אם נקבל נשק מתוכם יותר, אנו מבטיחים שלא נכוון את הירי לעבר אזרחים".

חאלד משעל, ארכיון (צילום: רויטרס)
"לא דאע"ש", משעל | צילום: רויטרס

"אנחנו לא דאע"ש"

משעל ניצל את ההזדמנות בכדי להתנער מאמירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שטען מוקדם יותר השבוע כי "חמאס הוא דאע"ש, ודאע"ש הוא חמאס". "דבריו של נתניהו הם שקר. טריק שנועד להטעות את הציבור האמריקני", טען.

"אנחנו לא קבוצה דתית מיליטנטית, אנחנו נלחמים נגד התוקפנות בארצנו", הסביר. בהקשר זה הוסיף משעל כי "חמאס נגד ההרג של כל אזרחים, בפרט של עיתונאים", תוך שהוא מתייחס לעריפת ראשו של העיתונאי ג'יימס פולי בסוריה על ידי חמוש מארגון דאע"ש. אולם אז, הפך שוב משעל את נושא הדיון והמשיך בהאשמות נגד ישראל. "השאלה היא מי הורגת אזרחים", אמר וקבע כי יותר מ-15 עיתונאים נהרגו במהלך המתקפה הישראלית בעזה