עדות מצולמת ראשונה על גורל הנעדרים בקרב בסלטן יעקב שאירע לפני 28 שנה: במסיבת עיתונאים שערכה היום עמותת "לחופש נולד" בתל אביב, חשף יו"ר העמותה תמונה שצולמה זמן קצר לאחר חטיפת הטנק הישראלי מאזור הקרב, ששופכת אור על מה שאירע אחריו. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

יו"ר העמותה עו"ד אליעד שרגא הציג את התמונה ובה נראה הטנק הישראלי במהלך תהלוכת הניצחון שנערכה בדמשק לאחר הקרב ועליו גופה של חייל ישראלי. "רצינו להציג את העדות הזו בפני ראש הממשלה ישירות, אבל לצערי הרב אנחנו לא מצליחים לעשות את זה, אז נציג בפניכם א פריצת הדרך המדהימה שעשינו במה שקשור לקרב שהתנהל בסולטן יעקב", אמר שרגא.

קרב סולטן יעקב, ביוני 1982, היה קרב עקוב מדם עבור גדוד 362 שלחם וחולץ מהמקום עם אבידות ונפגעים רבים. מאז הקרב נעדרים שלושה חיילי צה"ל: זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן. לדברי שרגא, הסורים גררו את הטנק שבו היו שלושת הנעדרים מחוץ לאזור הקרב, והציגו אותו בתהלוכת ניצחון בדמשק.

"במהלך השנתיים האחרונות אנחנו אוספים כל פירור מידע בניסיון לגלות מה עלה בגורלו של הטנק הזה ולשמחתי הייתה לנו פריצת דרך גדולה מאוד בפרשה הזו בחודשים האחרונים", אמר שרגא. "קיבלנו עדות מהנספח הצבאי הבריטי בדמשק בשנת 1982 לוטנד קולונל אדריאן פק וכן עדות מהשגריר הבריטי בדמשק בזמנו אייבור אדריאן לוקאס וקיבלנו תמונה שתרעיד כל מיתר אצל כולכם".

התמונה המקורית מהקרב בסולטן יעקב
התמונה המקורית מהקרב בסולטן יעקב | צילום: לחופש נולד
שחזור התמונה המקורית
שחזור התמונה המקורית | צילום: לחופש נולד

"בעדותו של קולונל פק הוא מתאר שביום ה-11 ביוני 1982 הוא ראה טנק ישראלי שנלקח ועליו גופה של חייל ישראלי. זו פעם ראשונה שישי לנו כזאת אינדיקציה ברורה ממקום מהימן. כמו כן הוא רואה שבטנק נוהג חייל ישראלי. עוד לפני כן הוא ראה את הגופה בשתי הזדמנויות שונות. לאחר מספר ימים הגיע לדמשק מטוס תובלה רוסי, שלהערכתו לקח את הטנק לרוסיה".

"אסור לסגור את העמותה"

נעדרי סולטן יעקב, צפו בריאיונות
נעדרי הקרב בסולטן יעקב, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

עמותת "לחופש נולד", שעוסקת באיסוף מידע אודות שבויים ונעדרים מאז 2004, יצאה היום למאבק על קיומה. בעקבות החלטת שר הביטחון ברק לבחון מחדש את אופי פעילותם, חברי העמותה כינסו מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הציגו את עמדתם בדרישה לקבל מימון ממשרד הביטחון להמשך פעילותם.

אייל בן ראובן, מנכ"ל עמותת "לחופש נולד", אמר: "זה בלתי נסבל ששלחנו חיילים לחזית ואנחנו לא עושים די כדי לשחרר אותם". עוד אמר, כי "שרון החליט על הקמת העמותה וזה בסמכות ראש הממשלה בלבד לשנות לה את המעמד". 
                      
"אנחנו מקבלים המון ידיעות על הנעדרים, אבל לא כולן מהימנות", הוסיף וציין: "קיבלנו עד היום כ-650 פניות לגבי מידע חדש על גלעד שליט".
                   
יו"ר העמותה, עו"ד אליעד שרגא: "העמותה לא תיסגר גם אם שר הביטחון יחליט לסגור אותה". אביו של מג'די חלבי אמר כי עמותת "לחופש נולד" היא היחידה שתומכת במשפחות הנעדרים כיום.

משרד הביטחון: "בוחנים איך ניתן להמשיך ולתמוך בפעילות העמותה"

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "בנובמבר 2010 ולאחר שהעמותה תוקצבה ע"י משרד הביטחון בעשרות מיליוני שקלים במשך השנים, הוחלט במשרד הביטחון להקים וועדה ציבורית וחיצונית שתבחן את האפקטיביות של העמותה בהשגת מידע שיסייע בקידום נושא השבויים והנעדרים. לחברי הוועדה מונו פרופ' מיכאל בן יאיר היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, שבתאי שביט ראש המוסד לשעבר ואלוף (מיל.) אורי אור סגן שר הביטחון ויו"ר ועדת חוץ וביטחון לשעבר".

"יודגש, כי לא מדובר בבדיקה ייחודית לעמותה זאת, אלא בדיקה שנוהג משרד הביטחון לבצע בגופים הנתמכים על ידו מעת לעת.במהלך פעילותה נפגשה הוועדה עם ראשי קהיליית המודיעין והעוסקים בנושא בגופים אלה, משפחות השבויים והנעדרים ואזרחים שעבדו בעמותת "לחופש נולד". למותר לציין כי הנהלת העמותה בחרה שלא לשתף פעולה עם עבודתה של הוועדה".

"על בסיס העמדות המקצועיות שהוצגו בפניה, הוועדה קבעה במסקנותיה כי לאור העובדה שהעמותה לא הצליחה להשיג מידע כלשהו שיאפשר את פתרון תעלומת השבויים והנעדרים, אין מקום להמשך המימון לפעילותה של העמותה במתכונתה הנוכחית, וכי פעילותה המודיעינית - מקצועית של העמותה יכולה וצריכה להיעשות על ידי גופי המודיעין".

"משרד הביטחון מברך את עמותת לחופש נולד על כוונותיה המבורכות ועל מאמציה הרבים בשנים האחרונות, ובוחן באיזו מתכונת ניתן יהיה להמשיך ולתמוך בפעילותה הציבורית של העמותה.
ברור מאליו כי מערכת הביטחון תמשיך להשקיע את מירב המאמצים והמשאבים בכדי לפתור את תעלומת השבויים והנעדרים".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק