אייזנר תוקף את הפעיל, אפריל 2012 (צילום: ISM)
אייזנר תוקף את הפעיל, אפריל 2012 | צילום: ISM

סוף לפרשת סא"ל שלום אייזנר: בית הדין הצבאי המיוחד אישר את הסדר הטיעון עם הקצין שהורשע בתקיפת פעיל שלום דני במהלך הפגנה בבקעת הירדן. על סא"ל אייזנר נגזרו עבודות שירות למשך חודשיים, והוא ישוחרר מצה"ל בעקבות ההחלטה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני אישור הסדר הטיעון, אמר הסניגור הצבאי הראשי, אשר הלפרין, שייצג את אייזנר: "סא"ל אייזנר תרם למעלה מ-20 שנה לצבא ולמדינה בתפקידים מסכני חיים. סא"ל אייזנר החליט לקחת אחריות מלאה על המעשה בגינו עמד לדין, להודות בכתב האישום בהזדמנות הראשונה, ולא לנהל מלחמת התשה משפטית". אייזנר הורשע בהתאם להודאתו בעבירה של חריגה מסמכות ובהתנהגות שאינה הולמת.

 

אייזנר, לשעבר סגן מפקד חטיבת הבקעה, תועד מול המצלמות כשהוא מכה מפגין דני עם רובהו בחודש אפריל 2012, במהלך הפגנת פעילי שמאל בבקעת הירדן. בעקבות האירוע הורה הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, להדיח את אייזנר מתפקידו בשל כשלים ערכיים ומקצועיים. מאז, הוא שירת בצה"ל בתפקיד רוחב לא פיקודי כסגן מפקד המרכז לאימונים טקטיים בצאלים.

בעבר האמין אייזנר כי הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני, יסגור את התיק ויסתפק בדין משמעתי בלבד, אך לאחר שימוע הוגש נגדו כתב אישום. לפני כשבוע הגיעו הצדדים להסכם על הסדר טיעון, שיסיים את דרכו של אייזנר בצה"ל אך לא ישלח אותו למאסר.

אייזנר בעת תקיפת מפגינים (צילום: ISM)
אייזנר בעת תקיפת מפגינים | צילום: ISM

כשבוע לאחר התקיפה, נחשף תיעוד מזווית נוספת של תקרית רוכבי האופניים בבקעה, שממנו עולה כי כי סא"ל שלום אייזנר הכה ארבעה מפגינים נוספים - ובהם נשים, שניסו לעבור עם אופניהם. בתיעוד, המורכב משני סרטוני וידאו שצולמו ונערכו על ידי הטלוויזיה הפלסטינית, נראים הפעילים הפרו-פלסטיניים מראשית מסע האופניים ועד ההגעה לנקודת החיכוך עם סא"ל אייזנר וחייליו. הם נעמדים תחילה לצד החיילים, מפגינים, מניפים שלטים וקוראים ל"סוף הכיבוש".

צפו בתיעוד הנוסף מהתקרית:

אחד המפגינים העניק במקום ראיון לטלוויזיה הפלסטינית ואמר כי אין בכוונתם לוותר ולהתפנות. לכמה שניות נראה סא"ל אייזנר כמי שמבהיר לצלם הטלוויזיה הפלסטינית לא לדחוף במקום. לאחר מספר דקות בתיעוד, מתחילה המהומה: המפגינים העומדים מול החיילים, מנסים להתחיל לנוע לכיוון החיילים - ואז אייזנר ואנשיו מתחילים להפעיל כוח.

סא"ל אייזנר בעימות עם מפגינה (צילום: ISM)
סא"ל אייזנר בעימות עם מפגינה | צילום: ISM