מפקד מחלקה בגדוד 932 של חטיבת הנח"ל הושעה מתפקידו ונשלח לכלא למשך 20 יום בעקבות תלונות לוחמים על יחס גזעני מצדו. בצה"ל בדקו את הדיווחים מצד הלוחמים על יחס משפיל שניתן לחיילים אתיופים על רקע מוצאם, ועל כוח פיזי שהפעיל אותו מפקד נגד חיילים, כפי שחשפנו אתמול בחדשות 2 באינטרנט, ולאחר בירור שנערך לו מול מפקד הגדוד - הוחלט כי הוא לא ימשיך בתפקידו.

במהלך הבירור הכחיש מפקד המחלקה שכינה חיילים ממוצא אתיופי "כושי קטן ושחור". בנוסף, המפקד הצהיר שמעולם לא בעט בחייל כפי שהחיילים טענו נגדו. עם זאת, מפקד הגדוד בחר להעניש אותו והשעה אותו מתפקידו לאלתר. ההחלטה התקבלה בשביעות רצון בקרב החיילים שזעמו על הגישה המקלה שננקטה כלפי אותו מפקד תחילה. לטענתם, למרות שמפקד הגדוד ידע על המעשים, הוא החליט לתת למפקד "צ'אנס נוסף".

"אנחנו רוצים שידיחו אותו", אמרו חלק מהלוחמים בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט לפני קבלת העונש. "מפקד הגדוד אמר שהוא מאמין לשני הצדדים כי אין לו הוכחה מובהקת, אבל הוא בכל זאת מעניש אותו וגם נותן לו עוד הזדמנות?".

דובר צה"ל תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי התייחס לאירוע גם בעמוד הפייסבוק שלו, שם כתב כי "אמש נודע לנו על אירוע חמור של אמירות גזעניות שאמר מ"מ בחטיבת הנח"ל כלפי חייליו. לשמחתי, מפקד חטיבת הנח"ל יחד עם מפקד הגדוד פעלו מיד ותחקרו את האירועים באופן יסודי, והקצין הושעה לאלתר מתפקידו ונשפט ל-20 ימי מחבוש. לאירועים מעין אלו אין מקום בצבא ובמדינה מתוקנת ואנחנו כמפקדים נוקיע אותם ונפעל נגדם בנחרצות".

בין ההערות שהשמיע המפקד, לטענת החיילים, היו: "כושי קטן", ו"כושי שחור". עוד נודע, כי לפני כחודש לערך, בזמן ששני לוחמים בחטיבה שוחחו על גולני, אמר מפקד המחלקה לאחד מהם: "שב ברכב, אם לא - אני אזיין אותך במקום", ולאחר מכן הכה אותו. זאת, משום שלטענתו "החיילים דיברו על חטיבה אחרת שהיא לא הנח"ל".

מצה"ל נמסר כי "המ"מ המדובר נשפט אצל מפקד הגדוד ל-20 ימי מחבוש ובהחלטה פיקודית נקבע כי יושעה מתפקידו. בצה"ל משרתים זה לצל זה חיילים ממגוון האוכלוסיות ומגנים כל התנהגות אשר עלולה לפגוע בתחושת השייכות של מגזר זה או אחר".

"תעודת עניות למפקדים ולצה"ל"

ח"כ שלמה מולה, אמר אתמול בתגובה לפרסום בחדשות 2 באינטרנט: "אני חושב שעצם העובדה שבצבא יש מפקדים שמתבטאים בצורה כזו זו תעודת עניות למפקדים ולצה"ל. המפקדים צריכים לקחת את האחריות, להעניש ולהעמיד לדין את המגדפים האלה ללא משוא פנים. אם לא יעשו כן הצבא ייחשב כמי שנותן מחסה למעשה גזעני, מעשה של אפליה ורצוי שהצבא יעמיד לדין מיד את המפקד שגידף וקילל את החיילים יוצאי אתיופיה".

"אין ספק שצריך להדיח אותו, המפקד חייב לעמוד לדין, צריך לשלוח אותו הביתה. אם לא יעשה זאת זה יחשב כדבר בלתי קביל ולא רק זה, יפגע במוטיבציית הגיוס של הצעירים יוצאי אתיופיה - צה"ל נחשב בעיניהם למעוז חיובי ואם הצבא לא ינקוט מעשה אחרי המקרה הזה, הצעירים יגידו שהם לא רוצים להתגייס. יש לנקוט צעדים מיידים, דרמטים ודרסטיים", הדגיש ח"כ מולה.

הדיווח הראשון הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק