גורמים בממשל האמריקני מביעים לחץ רב מפני אפשרות של תקיפה ישראלית במתקני הגרעין באירן. כצעד מונע שלח הנשיא ברק אובמה בכירים מטעמו על מנת להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם שר הביטחון אהוד ברק. הבכירים צפויים להפציר בפני השניים לא לצאת למתקפה מבלי לקבל את ברכת ארה"ב.

אמש נחתה בארץ משלחת רשמית של בכירי ממשל אמריקנים, בראשה עומד היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן טום דונילון. בהודעה רשמית מטעם הבית הלבן נמסר כי בביקורו ייוועץ דונילון עם בכירים ישראלים על מנת לדון איתם במגוון נושאים, בהם אירן, סוריה ובנושאים אזוריים נוספים. אך הערכות הן כי עיקר השיחות יעסקו בתיאום ציפיות באשר לתקיפה ישראלית באירן.

מביעים דאגה. אובמה וצוות הבית הלבן
אובמה עם סגל הבית הלבן. מאמצי שכנוע | צילום: AP

בפגישות הצפויות עם דונילון אמור הבכיר להפציר בפני ראש הממשלה נתניהו ובשר הביטחון ברק להעניק הזדמנות נוספת לסנקציות החדשות והמשמעותיות יותר כלפי אירן לפני תקיפה ישראלית אפשרית. סבב השיחות נעשה גם במטרה ליישר קו לפני פגישתו הצפויה של נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בתחילת חודש מרס. בהמשך השבוע אמור להגיע גם ראש המודיעין האמריקני ג'יימס קלאפר, על מנת לדון באותם הנושאים.

בכיר בממשל האמריקני אמר לעיתון "הארץ" כי המסרים שמקבלים האמריקנים מעמיתיהם הישראלים הפכו תקיפים יותר ויותר בחצי שנה האחרונה. "ישנה עלייה כמותית ואיכותית בכל הנוגע לרמזים שהישראלים נותנים לנו בהשוואה לשנתיים וחצי הראשונות לכהונת נתניהו", אמר הגורם לעיתון והוסיף: "אנחנו סבורים שישראל טרם החליטה אם לתקוף או לא, אך ברור לנו שהנושא נשקל ברצינות רבה".

הגנרל דמפסי: "לא זהיר לתקוף את אירן בשלב זה"

סיכון קטן להסלמה. מרטין דמפסי
הגנרל דמפסי. מצנן את הלהבות | צילום: AP

תקיפה ישראלית באירן תהיה "מערערת יציבות" – כך אמר ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, גנרל מרטין דמפסי.

"זה לא זהיר בשלב זה להחליט לתקוף באירן", ציין הגנרל דמפסי בריאיון לפריד זכריה ברשת  CNN  שישודר במלואו במהלך היום. "הממשל בטוח שהישראלים מבינים את הדאגות שלנו. תקיפה בנקודת הזמן הזו תהיה מערערת ולא תשיג את המטרות ארוכות הטווח (של ישראל)".

מנגד, ציין רמטכ"ל צבא ארה"ב כי "אני לא אומר, כשאני יושב כאן היום, ששכנענו אותם (את הישראלים) שנקודת המבט שלנו היא הנכונה ושהם פועלים באופן שבו ייעצנו להם".

דמפסי הוסיף כי הסנקציות הכלכליות והלחץ הבינלאומי על אירן מתחילים "להשיג אפקט", אולם סירב לפרט עוד בנושא. "אנחנו בדעה שאירן היא 'שחקן' רציונלי. אנחנו גם יודעים, או מאמינים שאנחנו יודעים, שהמשטר האירני עדיין לא החליט לפתח נשק גרעיני", לדברי הרמטכ"ל האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק