אין תמונה
סרן טל נחמן

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ קיבל לידיו הערב (ה') את מסקנות תהליך תחקור האירוע הקשה שבו נהרג סרן טל נחמן ז"ל מאש כוחותינו לפני כחודשיים, במהלך פעילות מבצעית סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה, שממנו עולה כי הגורם הישיר לירי הוא טעות בזיהוי. החייל היורה הודח מתפקידו הנוכחי כלוחם ומתפקידי לחימה בעתיד, וכך גם מפקדיו הישירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחקיר נמצא כי תהליך הכנת הכוח למשימה לא בוצע כראוי וכי נפלו כשלים בתכנון ובביצוע המשימה. חוץ מהדחתו של החייל היורה מתפקידו, הודח גם סמל הצוות של כוח חיל הרגלים מחטיבת גבעתי, שהיה מפקד המחלקה באירוע, ולא ישובץ בתפקידי פיקוד בעתיד.

מפקד המחלקה בגדוד האיסוף הקרבי שבו שירת סרן נחמן הודח גם הוא מתפקידו ולא יכהן בתפקידי פיקוד בעתיד, בשירות סדיר ובמילואים. הערה פיקודית נרשמה בתיקם האישי של סגן מפקד פלוגת חיל הרגלים ושל סגן מפקד פלוגת האיסוף.

מפקד פלוגת חיל הרגלים הודח מתפקידו, אך יוכל לשמש בתפקידים דומים בעתיד. עוד בטרם הוחלט על הדחתו, הביע מפקד הפלוגה את רצונו האישי לסיים תפקידו. בתיקם האישי של מפקד גדוד חיל הרגלים ומפקד גדוד האיסוף נרשמה הערה פיקודית.

אין תמונה
"קצין ולוחם איכותי". נחמן

הרמטכ"ל: "איבדנו קצין ולוחם איכותי"

"מדובר באירוע טרגי שבו איבדנו אדם נפלא, קצין ולוחם איכותי", אמר הרמטכ"ל בני גנץ.

האירוע התרחש בלילה של ארבעה בפברואר השנה, סמוך למעבר קרני, במהלך פעילות מבצעית שגרתית שמתרחשת תדיר לאורך גדר המערכת, שמטרתה למנוע הנחת מטענים וחדירת מחבלים לשטח ישראל.

מבדיקת צה"ל עלה אז כי הקצין, ששירת בחיל האיסוף הקרבי, נורה בטעות אחרי שנחשד כמחבל. חיילי פלוגת האיסוף הקרבי ביצעו משימת תצפית ממזרח לגדר, בשטח ישראל. למרות זאת, מסיבה שעדיין נחקרת, כוח גבעתי שהיה במארב ליד הגדר טעה וסבר שכוח המודיעין הוא כוח עוין שנמצא בשטח הרצועה, ולכן הוחלט לירות. גורם צבאי ציין כי הלוחמים שכבו במארב עם כלי הנשק שלהם כשהם טעונים.