עסקת ענק בתעשייה הביטחונית: מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני ימליץ לשר הביטחון אהוד ברק לרכוש כשלושים מטוסי אימונים איטלקים מדגם M-346. במקביל, תרכוש ממשלת איטליה את תוצרי המערכות הביטחוניות הישראליות בהיקף של כמיליארד דולר. המטוסים הראשונים יגיעו לישראל בשנת 2017.

ממשרד הביטחון נמסר כי במוקד ההחלטה, שהתקבלה לאחר שלוש שנים של דיונים ומבחנים, עמדו ארבעה פרמטרים: עסקת התמורות שתניב למשק ולתעשייה הביטחונית הישראלית מאות מקומות עבודה, איכות המטוס ומחירו, עסקת המימון והמלצת חיל האוויר שהעניק עדיפות מקצועית למטוס ההדרכה האיטלקי על פניו של המטוס הקוריאני.

סילביו ברלוסקוני מציג את המטוס החדש של ח (צילום: AP)
סילביו ברלוסקוני מציג את המטוס החדש של ח | צילום: AP

גורם בכיר במשרד הביטחון דחה את הטענות לפיהן העסקה נרקמה על רקע היחסים הקרובים בין ראש הממשלה נתניהו לבין ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני. "עסקת הענק תאפשר לנו גם להחליף את מטוסי הסקייהוק המשמשים כבר כ-40 שנה את מערך ההדרכה של חיל האוויר, גם לממן את פיתוחם של פרויקטים בעלי חשיבות אסטרטגית לביטחון מדינת ישראל וגם להעניק זריקת מרץ רבת חשיבות לתעשייה הביטחונית הישראלית", אמר אודי שני, מנכ"ל המשרד.

"לאחר ניתוח שתי ההצעות, בתום תהליך בחינה רחב ומקיף, הוחלט כי ההצעה האיטלקית היא העדיפה והיעילה ביותר למשרד הביטחון הישראלי, בעיקר בשל התאמתו של מטוס האימונים האיטלקי לצרכי חיל האוויר הישראלי, מחירו, תנאי העסקה וההתחייבות המקיפה לעסקת גומלין משמעותית למערכת הביטחון הישראלית", סיכם המנכ"ל שני.

מה יעלה בעתיד יחסינו עם קוריאה?

הבשורה על ההחלטה על רכישת המטוס האיטלקי לא התקבלה בעין יפה במחנה הקוריאני. עם זאת, אומר גורם בכיר במערכת הביטחון כי אין סיבה שנגיע למצב בו קוריאה תנתק את היחסים הביטחוניים או תימנע מביצוע עסקאות עתידיות עם ישראל.

"זו החלטה שלהם ואני מקווה שלא נגיע לכך. לאורך כל תהליך הבחירה היינו בשקיפות מלאה מולם למרות אמירות אחרות שהתפרסמו בתקשורת. בחרנו לחיל האוויר את המטוס הטוב ביותר, שישרת אותנו טוב יותר להרבה שנים קדימה". נתנו אפשרות שווה לכל הצדדים להציע כאן רכש גומלין שהיווה משקל משמעותי בבחירת המטוס", הוסיף הגורם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק