הותר לפרסום: משרד הביטחון נאלץ להודות בקיום "ניסוי האנתרקס" שבוצע על ידי צה"ל בין השנים 1999-2000. עצם ביצוע הניסויים נחשף לראשונה בתכנית "עובדה". במסגרת הניסוי, שזכה לשם "עומר 2", הוחדרו חומרים שונים לגופם של החיילים, מבלי שידעו על תופעות הלוואי.

בדוח שמתפרסם הערב על ידי ההסתדרות הרפואית אמורים להיחשף כשלים מהותיים, אתיים ומשפטיים במחקר בו השתתפו 716 בני אדם, כ-50% מתוכם הם חיילים ותיקים וקצינים. על פי הנתונים שמספק משרד הביטחון, 11 חיילים פנו לקבלת סיוע רפואי מאגף השיקום עקב תופעות לוואי.

הדוח מטיל ספק בתועלת של הניסוי, וטוען כי גיוס המשתתפים - קרי החיילים - נעשה בניגוד לכללי ביצוע של ניסויים בבני אדם. הדוח חושף כי החיילים לא קיבלו את מידע קריטי על סיכונים ותופעות לוואי שעלולים להתרחש כתוצאה מהניסוי. המעקב אחר מצבם הבריאותי של המשתתפים, מצביע הדוח, היה גם כן לקוי.

 הניסוי שהוגדר כ"בעל חשיבות אסטרטגית לביטחון מדינת ישראל" נחשף בתחקיר "עובדה" לפני כשנתיים. הלוחמים סובלים גם עכשיו, שנים אחרי, מבעיות גופניות שונות. לרוב אלה בעיות עור, אבל גם בעיות בטן ומעיים.

חייל שנפגע: "מצער שצה"ל התעלם מזה" 

מ', חייל ששירת בסיירת נבחרת ורק לאחר הפרסום הראשוני הבין שגם הוא לקח חלק מהניסוי, אמר הערב לחדשות 2 באינטרנט כי "זה נעשה במתכונת של הונאה וניצול תמימות של אנשים. מצער שהצבא התנער מזה גם לאחר שהתקשורת פנתה. זה סוג של אטימות כלפי החיילים".

"לא נאמרה כל האמת", הוסיף מ' בתגובה להודאת משרד הביטחון בקיום הניסוי. "הם ניצלו את התמימות של חיילים שהיו בשיא המוטיבציה ביחידות הכי קרביות. הם עבדו בצורה מאד מסדורת, הם הגיעו לכל מקום שבו היינו בצורה מאד שושואיסטית - ממש תיקים באפלה". 

"המתנדבים קיבלו הסבר על תופעות הלוואי"

"המחקר בוצע בסטנדרטים המקובלים והגבוהים ביותר", אומרים במשרד הביטחון. "למתנדבים ניתן הסבר מפורט אודות החיסון, מהלך המחקר, ותופעות לוואי אפשריות".

במשרד מדגישים כי לכל החיילים שפנו ניתן טיפול רפואי, ובמקביל ממשיך אגף השיקום לטפל בקביעת זכאותם. כמו כן מתכוונת מערכת הביטחון ללמוד את הדוח ולהעביר לאחר מכן התייחסות עניינית לנושא.