האלוף, המפקד והמצביא אריאל שרון בתיעוד נדיר: בעקבות פטירתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, איתר ארכיון צה"ל במשרד הביטחון סרטון נדיר בו מדבר שרון בעת ששימש כמפקד אוגדה 38 על מהלכי הקרבות באום כתף ובאבו עגילה במהלך מלחמת ששת הימים. קרבות אלה הפכו לימים למזוהים ביותר עם שרון, שהוביל את כוחות צה"ל לניצחון מוחץ על הצבא המצרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נראה שרון מעביר תדריך אודות הקרב לקצינים בכירים בצה"ל, ביניהם גם מי ששימש אלוף פיקוד הדרום דאז, ישעיהו גביש. "בשעות הבוקר, למרות שידענו שלפנינו עוד מספר ימים של מלחמה קשה, הייתה לנו הרגשה שהיא הוכרעה", תיאר שרון את האירועים לפני 47 שנים. "ידענו מראש שאם נצליח להבקיע בשתי הגזרות ולהעביר עוד אוגדה פנימה - הרי שהמלחמה הוכרעה ומה שנשאר הוא קרב של רדיפה, מניעת נסיגת האויב והשמדתו בשטחים הפנויים".

"היה לנו ביטחון מראש שבתחום קרבות התנועה, ידנו על העליונה - ושבתוך זמן קצר נשמיד את האויב", הרגיע שרון והוסיף: "מאחר וזכרתי את התנועה במדבר במבצע קדש ב-1956, ידעתי שעוד מצפים לנו כמה ימים קשים של תנועה ועוד קרבות".

תוצאות הקרב היו מזהירות, אך גם כואבות: לאחר שצה"ל השתמש בעקרונות הקרב המשולב שהנחיל שרון, הוא הנחיל גם תבוסה מוחצת לצבא המצרי. 32 חיילי צה"ל נהרגו בקרב, אך הוא נחשב עד היום למופת תכנוני וביצועי הנלמד באקדמיות צבאיות ברחבי העולם.