בהלה בכלא הצבאי: שריפת הענק בכרמל משתוללת בשעות אלה ומאיימת להעלות בלהבות גם את הכלא הצבאי. נכון לשעה זו, דיווח אחד מהחיילים בכלא כי אין בצה"ל כוונה לפנות אותם.

"אנחנו רואים את הדליקה והיא קרובה מאוד", אמר, " המפקדים כאן הודיעו לנו שיש עוצר יציאות נכון לעכשיו ולא ברור לנו מדוע לא פועלים בצה"ל לפנות אותנו מכאן. זה יכול להתפתח לאסון".

בנוסף, סיפר אותו חייל בשיחת טלפון עם חדשות 2 באינטרנט, כי מפקדי הכלא עדיין לא קיבלו כל הוראה מצה"ל והסברים כיצד להיערך לדליקה או לפינוי של המפקדים והאסירים למקום בטוח יותר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי נכון לעכשיו אין היערכות מיוחדת לפינוי.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

חשש: 11 הרוגים בדליקת הענק

במשטרה ובשירותי ההצלה מדווחים על 50 נפגעים באירוע, ובהם גם ככל הנראה 11 הרוגים.

25 צוותי כבאות פינו משעות הצהריים את התושבים באזור בית אורן וממלון יערות הכרמל. במקביל פינו בשירות בתי הסוהר את האסירים והעובדים מכלא דמון בסיוע כוחות מג"ב ויחידת נחשון. מדובר בכ-500 אסירים ביטחוניים ושוהים בלתי חוקיים.

קרן קיימת לישראל מדווחת שעד כה כילתה השריפה כ-3,000 דונמים, אולם האש ממשיכה להתפשט במהירות ונראה שהנזק יהיה גדול יותר.

חשש משאיפת חומרים מסוכנים

משרד הבריאות מזהיר את התושבים באזור אוניברסיטת חיפה, בית אורן, עוספייה ומרכז חורב משהייה בחוץ מחשש חשיפה לחומרים מסוכנים. השריפה המשתוללת גרמה גם לפינוי של אוניברסיטת חיפה. בשירותי הכבאות הדגישו שמדובר בהיערכות שגרתית ולא נשקפה סכנה לסטודנטים.

בחברת החשמל מבקשים מציבור הלקוחות באזור דליית אל כרמל ועוסאפייה שהחשמל הוחזר לבתיהם, להימנע משימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה, כדי למנוע עומסי חשמל. זאת, לאור ניתוק קווים באזור, המביא לעליה בעומסי החשמל.

מוקד נוסף של שריפה פרץ מצפון ליישוב בית אורן. במשטרה מבקשים מהנהגים להימנע מלהגיע לאזור מחשש לפגיעה מהעשן הרב שהתפזר באזור.

בנוסף לכבאים שפועלים בסיוע מטוסי כיבוי, נמצאים במקום עשרות פקחים ואנשי רשות הטבע והגנים, שהכריזו על נוהל חירום. פקחים מכל הארץ הוזעקו לסייע בפעולות הכיבוי המסובכות והם נערכים גם לפינוי של בעלי החיים בחי-בר בכרמל.

מאות תושבים פונו מבתיהם

בנוסף פונו גם משרדי פארק הכרמל וחוות משמר הכרמל. השריפה פרצה בסביבות השעה 12:30 ביער שממוקם ליד עוסאפייה. מדובר בשטח שחלקו יער קק"ל ובחלקו פארק לאומי שברובו מורכב מעצי אורן ואלונים. הכבאים מעריכים שהרוחות המזרחיות יקשו על ההשתלטות על האש, והשריפה צפויה להגיע לממדי ענק.

בעקבות התפשטות האש, נותקה אספקת החשמל באזור דליית אל כרמל, עוספיה ועין איילה. מחברת החשמל נמסר כי אספקת החשמל תוחזר בתיאום ובאישור כוחות כיבוי האש.

"האש מתקרבת אלינו בצעדי ענק"

עשרה צוותי כיבוי של קק"ל פועלים במקום יחד עם צוותי מכבי האש, ולמקום הוזנקו גם מטוסי כיבוי, אולם עד כה לא הושגה שליטה על האש. מסריקה ראשונית בשטח נראה שהאש פגעה בעשרות דונמים של עצים וחורש טבעי.

"אני אורז את הדברים החשובים לי ויוצא מכאן כל עוד אני יכול", סיפר יוני, תושב בית אורן לחדשות 2 באינטרנט. "האש מתקרבת אלינו בצעדי ענק".

תושבי שכונת דניה בחיפה דיווחו על עשן רב שהתפזר באזור המגורים ומקשה על הריאות ועל הנשימה. במגן דוד אדום העלו את רמת הכוננות לרמה ג' - שהיא הרמה הגבוהה ביותר, ובזירה פועלים 11 צוותים רפואיים שדיווחו על אדם אחד שנפגע באורח קל משאיפת עשן.