הרמטכ"ל גבי אשכנזי, בוגר פנימייה צבאית בעצמו, הגיע לבקר בפנימייה הצבאית בחיפה והתייחס שם ליום שאחרי פרישתו, וגם לאיומים האסטרטגיים על מדינת ישראל. את דבריו של הרמטכ"ל העברנו בשידור חי בערוץ החדשות.

"אני לא יודע מה אעשה אחרי הפרישה. זו זכות ושליחות להיות המפקד של צה"ל". הרמטכ"ל סיפר כי מעולם לא חשב ותכנן לטווח ארוך, אלא קיבל כל פעם את ההחלטה בצמתים מרכזיות בחייו. "אני עדיין מפקד הצבא ויש עליי אחריות גדולה ויש מבצעים לנהל ואנשים לטפל בהם. אחרי שנסיים את התפקיד, נפרוש, ננוח, נחשוב וניקח כיוון".

"אני מסיים 40 שנים בשירות הצבאי, ועד יומי האחרון בצה"ל תהיה לי אחריות גדולה כלפי כל החיילים תחתיי. התפקיד הזה ממלא אותי ואת הזמן שלי - בטח שאין לי זמן לחשוב על העתיד".

"כשאני מסתכל על הסביבה האסטרטגית שלנו, אפשר לראות שיש לנו שקט יחסי לאורך הגבולות. עם זאת, לצד השקט עדיין לא הגענו למנוחה ולנחלה". הרמטכ"ל אשכנזי סיפר כי צה"ל שוקד בימים האלה על שיפור המוכנות למלחמה, ובכלל זה רענון תורות הלחימה, אימונים, התעצמות צבאית והפקת לקחים מאירועים קודמים ובהם מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה" - אותו הגדיר כמבצע מוצלח.

אשכנזי הוסיף כי בצה"ל שמים דגש רב על הכשרת מפקדים, מתוך ראייה שהקצונה הקרבית שמובילה את החיילים היא זו שבסופו של דבר קובעת את התוצאות בשדה הקרב. "את קורסי הקצינים ביבשה אנחנו מקיימים במשותף, וקבענו חובת מעבר קורסי הכשרה בכל הרמות - מרמת מפקד המחלקה ועד לרמת מפקדי אוגדות".

הרמטכ"ל סיפר לשוחרים בפנימייה הצבאית, כי הוא רואה את החוויה של הובלת חיילים בשדה הקרב כאתגר גדול. "אני לא חושב שיש מקצוע בעולם כמו הפיקוד הקרבי בצה"ל, זה אתגר יוצא מן הכלל - וחשוב שבמקומות הללו יהיו האנשים הכי טובים והכי מוכשרים בחברה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק