עשרה ימים למבצע "שובו אחים", והנחת העבודה של הכוחות הפועלים בשטח, שהנערים עודם בחיים, לא השתנתה: בתדרוך לתקשורת שערך הערב (א') דובר צה"ל, התייחס למידע שברשות הצבא אודות הנערים החטופים ואמר כי לפיו, עדיין ניתן להניח ששלושתם בחיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מבינים את הרגישות של המידע לגבי מצבם של החטופים", הבהיר דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז. "המידע שיש בידינו מאפשר להניח את ההנחה הזו שהם בחיים. נמשיך לחפש ולהפוך כל אבן עד שנגיע אליהם. אנו מבינים את מה שקורה בשטח ומתאימים את הפעילות המבצעית כל הזמן מול היעדים המודיעיניים ומול הפעילות המבצעית בשטח".

בשטח, אלפי חיילים ממשיכים במאמצי החיפושים אחר הנערים. "מתנהלים מאמצים גדולים מאוד הן במישור המודיעיני והן בשטח", אמר תא"ל אלמוז. "זהו מאמץ עליון שאנו עוסקים בו מהרגע הראשון. מאמץ מודיעיני גדול מאוד בשיתוף אנשי השב"כ שיימשך גם בימים הקרובים".

המבצע הצבאי מתרכז לא רק בפעילות הצבאית של חמאס. "כל נבט ירוק של חמאס שהונבט ביהודה ושומרון בשנים האחרונות מסוכל על ידי לוחמי צה"ל", אמר דובר צה"ל. "נמצא קשר בין אגודות אזרחיות לבין טרור מרצועת עזה וגם זה מטופל בשטח ומול ידיעות מודיעיניות. נמשיך עד להפסקתו ולהבאת האנשים הביתה".

בתדרוך התייחס דובר צה"ל גם לאירועים הביטחוניים הנוספים שאירעו ביממה האחרונה - בהם הפיגוע בגבול סוריה בו נהרג הנער מוחמד קראקרה בן ה-14 מעראבה. "האירוע בצפון הוא חמור מאוד", אמר. "מיד בתחילתו, טנקים מחטיבה 7 פתחו באש למטרות קרובות בצד הסורי. האירוע הזה עדיין מתנהל ואנחנו שוקלים את תגובתנו".

דובר צה"ל סקר גם את פעילות צה"ל בדרום לאחר ניסיון חדירת מחבל ליישוב סמוך לרצועה הלילה. "סוכל פיגוע בפתחת שלום של מחבל שחדר עם רימון", אמר. "בנוסף, תקף חיל האוויר ארבע מטרות ברצועת עזה".

"שומרים על אופטימיות"

רחל פרנקל, אמו של החטוף נפתלי פרנקל, ניסתה היום לשתף במעט בתחושותיה בימים שעוברים עליה. "קשה לנשום, אבל אנחנו עושים את זה, ומנסים לא לחשוב על הפרטים", אמרה בריאיון לסוכנות הידיעות איי פי. "עשרה ימים זה מאוד קשה, כשאתה מצפה שהבן שלך יחזור הביתה מבית הספר", אמרה פרנקל. "ביום החטיפה הוא שלח לנו הודעה בשעה 9:30, שהוא בדרך - ואז הכול קרה".

פרנקל הוסיפה ואמרה כי "אלה ימים קשים מאד, זה מאמץ עבורנו לאכול ולישון, לא תמיד זה מצליח, אבל אנחנו מקווים, אנחנו מאד אופטימיים שנראה אותו בקרוב ואנחנו מנסים לשמור על שפיות".
השפיות עליה מדברת פרנקל נחוצה במיוחד כאשר ישנם ילדים נוספים בבית, שגם להם צריך לדאוג. "המשפחה והקהילה מאד תומכות בנו", היא אומרת. "אנחנו מקבלים כל כך הרבה אהבה, אנרגיה חיובית ותפילות מכל העולם".

כוחות צה"ל עוברים מבית לבית - וסורקים גם מתחת לאדמה

בשטח, צה"ל ממשיך לעבור מבית לבית ומבור לבור בניסיון לאתר את החטופים. ביממה האחרונה הוחלט לשים דגש על חיפושים במערות ובמקומות מסתור שאפשר ששימשו את החוטפים במהלך פעילותם. חיילי חטיבת הנח"ל פעלו אף הם הלילה באזור מחנה הפליטים דהיישה ועברו בין הבתים באזור.

לוחמי יחידת יהל"ם (יחידת ההנדסה למשימות מיוחדות) שבחיל ההנדסה, פועלים בימים האחרונים בעשרות מרחבים תת קרקעיים לאיתור אמצעי הלוחמה של ארגוני הטרור בגדה.

לוחמי היחידה עורכים חיפושים מתחת לאדמה בבתים, וגם במנהרות, במערות ובבורות. "בסריקות אותרו רימונים, מטענים מאולתרים וכלי נשק", סיפר גורם בכיר ביחידה. "סרקנו טווח תת קרקעי גם מתחת למכונות כביסה בבתים. אלו דברים שלא הכרנו לפני כן". לדבריו, הכוחות בודקים כל דבר חשוד בשטח "מחולצה ועד מבנה".

צוותי הלוחמים שפועלים בשטח עברו הכשרה מתקדמת, שבמהלכה צורפו לפעילות המבצעית. בעזרת יכולות מודיעין ייחודיות ולאחר הערכות מצב הם עורכים סריקות, מאתרים את אמצעי הלחימה המסוכנים, מטפלים בהם - ומשמידים אותם במידת הצורך. "הלוחמים נחושים לעשות הכול כדי להשיב את הנערים, והם ייכנסו לכל מנהרה שיימצאו על מנת לאסוף רמזים", הוסיפו ביחידה.