ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החוץ נכחו היום בישיבת המטבחון לדיון על אפשרויות הפעולה של ישראל מול רצועת עזה, לנוכח המשך הירי על יישובי הדרום ועוטף עזה. בישיבה, שארכה כשלוש שעות וחצי, נכחו גם נציגים מטעם צה"ל ושירותי הביטחון, וכן משפטנים שהשמיעו את דעותיהם על האופציות השונות העומדות בפני הקבינט לפעולה בעזה.

הדיון עסק בתרחישי הפעולה לקראת שבוע הבא - מועד תום הרגיעה, וכן בהשלכות שיש לצעדים צבאיים של ישראל על המצב ברשות הפלסטינית לקראת תחילת ינואר, מועד שבו חמאס מנסה, על פי ההערכות, לאתגר את מנהיגותו של אבו מאזן. ראש הממשלה החתים את הנוכחים בדיון על מסמכי סודיות כדי למנוע דליפת פרטים רגישים מהדיון. עם זאת, גורם בכיר אמר "אל תעצרו את נשימתכם. גם אחרי הדיון היום לא מתחילה פעולה גדולה של צה"ל מחר בבוקר".

במקביל, אישר שר הביטחון אהוד ברק העברה של 100 מיליון שקל לבנקים ברצועת עזה. בזאת, נענה ברק לבקשתם האישית של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן ושל נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, עקב מצוקת המזומנים הקשה ברצועה.

בימים האחרונים החריפו אולמרט ולבני את התבטאויותיהם בנושא פעולה צבאית בעזה. "אני לא משלים לרגע אחד עם המצב שבו אנו צריכים להתחפר במקלטי חיינו כדי להתמודד עם אויבינו", אמר אתמול אולמרט במהלך ביקור בשדרות. "אנחנו יודעים מה צריך לעשות, אבל יודעים גם מתי ואיך נעשה".

ראש הממשלה אמר את הדברים במהלך ביקורו בבית-הספר "אמי"ת" בעיר, והוסיף עוד רמז לכך שפניה של ישראל למלחמה מול החמאס. לעולם לא נברח, לעולם לא נתגונן, אלא נתקוף ונפסיק אחת ולתמיד את מה שמאיים על שגרת חיינו כאן באזור".

השרה לבני אמרה בישיבת הממשלה בראשית השבוע כי "אין רגיעה בעזה. מי שקורא לזה רגיעה לא יודע מה קורה שם". לבני הייתה נסערת מאירועי סוף השבוע, בהם נורו 17 רקטות לעבר ישראל, ואמרה: "ישראל צריכה להקפיד על הרגיעה, ולהגיב כשיורים עלינו. צריך לפעול צבאית, כלכלית, ומדינית. מי שאחראי על הביטחון צריך לפעול. אני אפעל בתחום המדיני".

"פעולה כירורגית נגד הנהגת חמאס"

שר הביטחון הגיב לדבריה לאחר הדיון, והדגיש כי עדיין יש להיאזר בסבלנות בכל הקשור לפעולה בעזה: "המצב בעזה מוכר לכולנו. זו מציאות הדורשת שיקול דעת, אחריות ורצינות. אני יודע שזו עונה פוליטית בוערת ואני ער לסבל התושבים ולמציאות הקשה של הרקטות, אבל הפעולה לא תברח - והאחריות בסופו של דבר היא עלי. אנו פועלים לכך שנפעל בזמן ובמקום הנכון".

השר אלי ישי התבטא היום על הנעשה בעזה, על רקע התכנסות המטבחון: "יש לבצע פעולות כירורגיות לאלתר נגד הנהגת החמאס ומבצעי פעולות הטרור והירי של קסאמים ופצצות מרגמה נגד ישראל". ישי הוסיף כי יש לפגוע ישירות בשלטון חמאס ובכך למעשה להביא לשינוי המשוואה: "יש לנקוט סנקציות שלטוניות, החל מהידוק סגירת המעברים, פגיעה בתשתיות החשמל, הגז והמים. איני מכיר חוות דעת משפטית שמונעת ממקבלי ההחלטות להגיב על ירי קסאמים, גראדים ופצמ"רים נגד אוכלוסיה אזרחית. תפקיד חוות הדעת המשפטית הוא לאפשר ביצוע בתנאים נכונים ולא מניעת תגובה מישראל להגן על תושביה. אין להשתמש בנימוק המשפטי כתירוץ לאי פעולה ישראלית".

שר הבינוי והשיכון, זאב בוים (קדימה) היה נחרץ יותר: "יש צורך בפעולה צבאית רחבת היקף בכל עוצמה שנדרשת - מהיבשה, האוויר והים. זה לא סוד שכל המדינה נמצאת תחת איום מפני טילים". על מיגונם של יישובי עוטף עזה אמר בוים: "מיגון אינו מיגור! יש צורך בפעולה רחבה נגד הטרור העזתי וחיסול שלטון החמאס".