שיעור באנושיות: בזמן שגלעד שליט שבוי במרתפי חמאס ברצועת עזה, מבלי שאיש יכול לבדוק את מצבו הבריאותי - הוכיחה ישראל פעם נוספת כי אפשר גם אחרת, ואפשרה לבתו של שר הפנים בממשלת חמאס לצאת לטיפול רפואי דחוף בבית חולים בירדן.

בתו בת ה-3 של פתחי חמאד, אחד מבכירי הארגון ומי שנחשב למעורב פעיל במגעים לשחרורו של גלעד שליט, אושפזה בסוף השבוע בבית החולים הירדני ברצועת עזה. היא עברה ניתוח לב שנכשל ככל הנראה בגלל טעות של אחד הרופאים הירדנים, וסכנה ממשית נשקפה לחייה.

בעקבות ההידרדרות במצבה ומחשש שבמותה יואשמו רופאים ירדנים, העביר עבדאללה מלך ירדן פנייה אישית לשר הביטחון אהוד ברק לאפשר לה לצאת ולקבל טיפול רפואי בבית החולים המלכותי בעמאן.

שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי אישרו את הבקשה מייד, ובסוד העניינים עמד גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתוך זמן קצר יצא מבצע צבאי של ממש לדרך, ובסיוע מפקדת התיאום והקישור של צה"ל ברצועה - הועברה הילדה, יחד עם אמה ומלווה נוספת, דרך מעבר ארז לבית החולים ברזילי באשקלון.

בחמאס הטילו צנזורה

פתחי חמאד (צילום: felesteen)
פינוי מוסק לבתו של פתחי חמאד | צילום: felesteen

בבית החולים הישראלי הוענק לה טיפול דחוף והיא שהתה בו מספר שעות. לאחר מכן הועברה באמצעות מסוק ירדני לבית החולים בעמאן. "אף אחד לא חשב למנוע את כניסת המסוק בגלל שהילדה היא בת של איש חמאס", אמר גורם ביטחוני לעיתון "ידיעות אחרונות". גורמים בעזה אמרו לעיתון כי מצבה של הילדה השתפר הודות לסיוע המיידי שקיבלה.

עם זאת, בחמאס העדיפו שלא לדווח על הפרשה. צנזורה מלאה הוטלה על הנושא, ולא נמסרו אודותיה כל פרטים בכלי התקשורת. פתחי חמאד עצמו נחשב לאחת הדמויות הבולטות בחמאס, שצמח בזרוע הצבאית של הארגון, ניהל את גוף התקשורת הרשמי שלו והתמנה לתפקיד שר הפנים מייד עם חיסולו של קודמו בתפקיד, סעיד סיאם, במבצע "עופרת יצוקה".