משרד הביטחון הודיע כי בשעות הבוקר (ו') בוצע שיגור של מערכת הנעה רקטית מבסיס פלמחים. על פי הודעת המשרד "השיגור בוצע במסגרת ניסוי שתוכנן על ידי מערכת הביטחון מראש, ובוצע כמתוכנן". הניסוי הוכתר בהצלחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 ישראל, על פי פרסומים זרים, מחזיקה טילים בליסטיים מסוג "יריחו". הפעם האחרונה שבוצע ניסוי שכזה הייתה בשנת 2008. מעת לעת, על פי תכנית סדורה, ישראל משפרת את יכולותיה בכל הקשור להנעה רקטית.

בדרך כלל, שיפור היכולות נוגע להגדלת טווחי הטילים, שעל פי פרסומים זרים מסוגלים להגיע למרחק של כ,4,500 קילומטרים ויכולים לשאת ראשי קרב בלתי קונבנציונאליים. עדי ראייה שהיו בקרבת בסיס פלמחים סיפרו כי הבחינו בעשן בשמי האזור, ועל רעש רב שנשמע כתוצאה מהשיגור.

"היה כמובן בום" סיפר אילן, תושב גן יבנה שהצליח להבחין בניסוי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "נבהלנו קצת, אך יצאתי החוצה וראיתי את השובל של השיגור", סיפר.

ניסוי טיל בבסיס פלמחים (צילום: מאור אסרף, המייל האדום)
ניסוי במערכת הנעה רקטית, הבוקר | צילום: מאור אסרף, המייל האדום

בחודש פברואר האחרון הכריזו במערכת הביטחון על הצלחת ניסוי ראשון למיירט החדש "חץ 3". את הניסוי ביצעה מנהלת "חומה" של משרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, במהלכו בוצע שיגור ויירוט ראשונים שהוגדרו כהצלחה.

בניסוי נבחנו לראשונה היכולות והביצועים של המערכת החדשה שנחשבת לחדשנית ומהפכנית במשפחת המיירטים בעולם. יכולותיה, כך הסבירו במשרד הממשלתי, יאפשרו למרכיבים הקיימים של מערכת נשק "חץ" המבצעית כיום, להתמודד ביעילות רבה יותר עם איומים עתידיים על ישראל.

שר הביטחון דאז, אהוד ברק, בירך על הצלחת הניסוי ואמר כי "מדובר באבן דרך חשובה למערכת ההגנה הרב- שכבתית של ישראל הכוללת את כיפת ברזל, שרביט קסמים, 'חץ 2' ו'חץ 3'".