הצרות של ברק. ארכיון
שר הביטחון ברק. ארכיון | צילום: רויטרס

שר הביטחון אהוד ברק הופיע היום בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ומסר לחברי הוועדה סקירה ביטחונית ומדינית מקיפה על האירועים האחרונים בעולם הערבי ובנושא המשא ומתן עם הפלסטינים.

על מהומות הדמים בסוריה אמר ברק כי "בצפון עלולות להיות השלכות אפשריות מסוריה על רמת הגולן ומרחבים גדולים יותר, כתוצאה מאובדן שליטה".

"מצבה של משפחת אסד הולך ומחריף וזאת עקב שילוב לחצים פנימיים וחיצוניים", הוסיף. "גם אם קשה להצביע בבירור על מועד מדויק לנפילת המשטר, המגמה ברורה ובכל יום שחולף המשטר מתקרב לקץ שלטונו ואחיזתו מתרופפת".

ברק הדגיש כי "במערכת האזורית מובילות קטאר וסעודיה קו תקיף ונחוש כנגד המשטר הסורי" והוסיף, "נפילת המשטר תהווה מכה קשה לציר הרדיקלי בדגש על אירן".

"אירן מוטרדת מהאירועים בסוריה"

שר הביטחון הזהיר גם מפני "פוטנציאל לאתגרים אופרטיביים חדשים בגבולות בצפון ובדרום - סיני כמרחב העשוי לאפשר חממה לצמיחת גורמי טרור". לדבריו, "כל אלה מחייבים דריכות והיערכות מתאימה מצד מערכת הביטחון, כשברקע גם חיזבאללה, חמאס, אירן ובנוסף תהליכי דה לגיטימציה לישראל שמטרתם לבודד ולהגביל את חופש הפעולה הישראלי".

כוחות בגולן, ארכיון
חיילים ברמת הגולן. האיום הבא? | צילום: רויטרס

ברק כינה את מכלול האירועים: "התרעה אסטרטגית", המחייבת התייחסות ומענה מסדר אחר. בנושא אירן אמר: "אירן מוטרדת מהאירועים בסוריה והחשש לאובדן הקשר האסטרטגי עם סוריה, כמו גם האפשרות להשלכות אפשריות בזירה הפנימית".

בדבריו התייחס גם למשא ומתן המתגבש עם הפלסטינים. "סוגיית הכניסה למו"מ נבחנת על ידי הנהגת הרשות הפלסטינית בחיוב, לצד שימור והתעקשות על תנאיה". מנגד הדגיש שר הביטחון כי ישראל נכונה לפתוח במו"מ ישיר, על בסיס עקרון שתי מדינות לשני עמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק