הערכה: מתקני הריגול הישראליים לכאורה שנחשפו בלבנון ביום רביעי, נמצאו לפני שנים וחיזבאללה חשף אותם כעת כדי להסיט את תשומת הלב מהדוח העתיד להתפרסם באשר לרצח רפיק אל חרירי, ראש ממשלת לבנון. מומחי מודיעין מישראל סיפרו לעיתון "ידיעות אחרונות" כי מדובר למעשה במתקנים מהדור הישן, אשר צה"ל לא עשה בהם שימוש שנים.

נסראללה נמצא כעת בלחץ, משום שנראה כי הדוח יוכיח את מעורבות חיזבאללה ברצח, עובדה אשר עלולה להוביל למלחמת אחים במדינה. הטקטיקה של חשיפת מידע ארכיוני כהישג חדש לא זרה למזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה, שלפני מספר חודשים חשף את תיעוד המזל"ט של אסון השייטת משנת 1997, גם אז בעיתוי בו היה בסכנה תדמיתית.

אפילו אם טענות הצבא הלבנוני נכונות, ומדובר במכשירי ריגול ישראליים, אין שום ערובה לכך שלא מדובר במכשירים שנשארו בשטח ממלחמת לבנון השנייה, או אולי אפילו מהתקופה שלפני הנסיגה מלבנון בשנת 2000.

מתקני הריגול כיסוי גם את סוריה

כיתוב שהוצמד לאחד המתקנים שנחשפו (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

אמש נחשפו פרטים חדשים על מאפייני ציוד הריגול האלקטרוני ש"נחשף" ברכס ההרים בלבנון: על פי מידע שפרסם צבא לבנון, כיסה הציוד האלקטרוני גם שטחים בסוריה. זאת, לצד יכולותיו האלקטרוניות לאסוף מודיעין מיישובים בדרום לבנון, לאורך הגבול עם ישראל וכך גם מיישובים באזור הבוקאע.

על פי הדיווחים, הציוד האלקטרוני הותקן בגובה 1,715 מטרים מעל פני הים והוחבא היטב בהרים. "מדובר בציוד שיוצר בישראל", נמסר בהודעה של צבא לבנון. "הוא מסוגל לפעול ולהעביר אינפורמציה שנים רבות". מוקדם יותר אתמול שידרה רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה תמונות חדשות של "ציוד הריגול הישראלי". באחת התמונות שחיזבאללה טוען שהן של הציוד שפורק, מופיע הכיתוב בעברית "מיני ענן", וגם המילה Israel.

הצבא גם פנה בהודעתו לאזרחים באזהרה שלא להתקרב לחפצים חשודים ולהודיע על כך לגורמי צבא או משטרה. "רק גורמים מוסמכים מורשים לטפל בחפצים הללו", נמסר בהודעה.

אתמול: "צה"ל השמיד מתקן מודיעיני נוסף"

אתמול בבוקר נטען בכלי תקשורת לבנוניים כי צה"ל השמיד מתקן מודיעיני נוסף על אדמת לבנון, לאחר שהתברר בישראל כי נחשפו שני מתקנים נוספים. זאת, לאחר שביום רביעי דווח מפי גורמים צבאיים במדינה, כי מסוקים של חיל האוויר חגו בשמי נאקורה ונחל א-זהאראני ובאזור הגבול, על מנת לעקוב אחר פירוק האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים שנחשפו.

בנוסף, דיווחו המקורות כי לפעילות חיל האוויר התלוותה גם פעילות של סירות חיל הים, שפיקחו על הנעשה מול חופי לבנון. מצה"ל נמסר בתגובה ביום רביעי כי למרות הדיווחים הרבים, "אין כל פעילות חריגה של חיל האוויר בצידון".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק