חיילים בשרשרת החיול (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

משרד הביטחון הכיר לאחרונה בחייל משוחרר שנעצר בבקו"ם כנכה צה"ל, זאת בשל מחלת עור בה לקה כתוצאה מהלחץ בו היה שרוי בתא המעצר הצבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

א' התגייס עם פציעה ברגלו בשנת 2005, ונשלח לטירונות קרבית. כשניסה להסביר ביום הגיוס כי עליו להישלח לוועדה רפואית על מנת שתבחן את מצבו, הוא לא נענה ואף נשלח לכלא על סירוב פקודה. לפני כניסתו למעצר הוא הועמד במשך שעות בשמש כעונש, זאת חרף הכאבים שהוא חש.

"כאשר נכנסתי למעצר הסתובב מסביבי חייל שאיים עליי ללא הפסקה. חשתי פגוע ומושפל עד לעמקי נשמתי מההתנהגות המחפירה והמשפילה שלו", סיפר החייל בתצהיר. לדבריו, למרות פציעתו הכריחו אותו לרוץ בכלא אך ורק כדי להתעלל בו. לאחר ששוחרר הוא הופנה לוועדה רפואית שהורידה לו את הפרופיל מ-97 ל-72 ופסלה אותו משירות ביחידות שדה. "במשך שלושה שבועות אוימתי במעצרים, מצבי הנפשי והפיזי הלך והידרדר", הוא תיאר.

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

"חש תסכול, דחייה ובושה"

במהלך מסדר פלוגתי בטירונות הוא קרס על הרצפה והובהל באמבולנס לבית חולים בחיפה - שם אושפז במשך 10 ימים. זמן קצר לאחר מכן, החלו להופיע אצלו נגעים בגוף ואבחון קלוקל של רופאי הצבא הביאו להחרפת המצב. רק כאשר הוא שוחרר, הרופאים האזרחיים קבעו כי מדובר בפסוריאזיס.

"כיום הנני סובל מפסוריאזיס קשה המלווה בגרד הטורד את מנוחתי ומסב לי תסכול רב, דחייה ובושה", הוא סיפר. מומחה למחלות עור ומין שבדק אותו קבע כי לחץ נפשי אכן מחמיר את המחלה. "לא מצאתי בתיקו הרפואי עדות לכך שסבל מפסוריאזיס טרם הגיוס", כתב המומחה.

"לעיתים אירועים שגרתיים לכאורה כמו מעצר בבקו"ם עלולים לגרום לנזק בריאותי, וחשוב שבצה"ל יטו אוזן וקשב לכך", אמר סנגורו עו"ד אלי סבן, המתמחה בייצוג נכי צה"ל מול משרד הביטחון. "מדובר במקרה חריג ועצוב וטוב שהוא הוכר ויזכה לטיפול".