אמג'ד עוואד ובני משפחת פוגל ז"ל (צילום: חדשות 2)
אמג'ד עוואד ובני משפחת פוגל ז"ל | צילום: חדשות 2

היום צפוי בית המשפט לגזור דינו של אמג'ד עוואד, הנאשם כי רצח יחד עם בן דודו את בני משפחת פוגל, בביתם באיתמר לפי חצי שנה. לפי האישום, אמג'ד בן 19 תושב הכפר עוורתא, ושותפו למעשה, חכים עוואד, בן 18, עליו כבר גזר בית הדין הצבאי 130 שנות מאסר, רצחו בדקירות סכין את ההורים לבית משפחת פוגל - אודי ורותי ואת שלושת ילדים - יואב, אלעד והדס זכרונם לברכה.

בשב"כ מעריכים כי הדומיננטי מבין השניים היה אמג'ד, ולפי כתב האישום הוא חזר אל בית המשפחה לאחר הרצח כששמע את הדס התינוקת  בוכה. אמג'ד לא הפגין שום רחמים ורצח גם את התינוקת בת השלושה חודשים בדקירות סכין.

במכתב מיוחד, שמפרסם הבוקר עיתון "ידיעות אחרונות" קורא אליחי בן ישי, אחיה של רותי ז"ל, להטיל על עוואד את העונש החמור מכל לרצח המזעזע - עונש מוות.

במכתבו מעלה בן-ישי את השאלה האם גזר דין מוות נתון לשימוש רק כשמדובר במקרים חריגים כמו משפט אייכמן. "קו אחד מחבר בין הצורר הנאצי למרצחים מעוורתא", כותב בן -ישי, "אותן חיות שככל הנראה היו חוזרים על מעשיהם גם אילו היה מדובר במשפחה בירושלים, בתל אביב , מחיפה או מרמלה". הם היו חודרים לכל בית יהודי ועושים זאת ללא טיפת ייסורי מצפון". "אם זה אללה אכבר או הפתרון הסופי - אין ממש הבדל".

לשאלה האם גזר דין מוות ירתיע מפגעים מלפעול בעתיד, כותב אחיה של רותי: "על כך נענה שלא לפי זה אמור להיקבע גזר הדין כי ישנה אמת אחת: 'האם רוצחים אלו עשו מעשה שבגינו אינם ראויים יותר לחיות, והשובה לכך ברורה לכל".

130 שנות מאסר לשותף ברצח

_OBJ

בחודש שעבר גזר בית הדין הצבאי בכפר סאלם בשומרון חמישה מאסרי עולם מצטברים ועוד חמש שנות מאסר על חכים עוואד בן ה-18 מהכפר עוורתא, שהורשע ברצח בני משפחת פוגל בהתנחלות איתמר. עוואד הודה בביצוע הטבח בתחילת חודש אוגוסט האחרון. זמן קצר לפני מתן גזר הדין אמר עוואד כי הוא אינו מתנצל על המעשה והסביר שרצח את חמשת בני המשפחה בגלל הכיבוש הישראלי.

חכים עוואד ובן דודו אמג'ד עוואד בן ה-19, רצחו לפני כשבעה חודשים את חמשת בני משפחת פוגל זכרם לברכה: האב אהוד בן ה-36, האם רותי בת ה-35, והילדים יואב בן ה-11, אלעד בן ה-4 והדס בת החודשיים, בליל שבת בביתם שביישוב איתמר.

"אני לא מתחרט, גם אקבל עונש מוות, אני מקדיש את מה שעשיתי כנקמה על רצח דודי, ולכל העם הפלסטיני", אמר אז אמג'ד עוואד באחד הדיונים בבית המשפט והוסיף: "הייתי עושה זאת שוב, גם אם אקבל עונש מוות". במהלך הדיון חייך אמג'ד למצלמות הרבות שהגיעו למקום.

נגד כל אחד מהנאשמים הוגש כתב אישום הכולל תשעה סעיפים, הכוללים חמישה סעיפי רצח, שני סעיפים על סחר בנשק וציוד מלחמתי, שיבוש הליכי משפט וקשירת קשר לגרימת מוות. מניעיו של אמג'ד, כפי שעלה בחקירתו, הייתה למות כשהיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק