חיילים חרדים: "הצבא הפר התנאים" (צילום: נחל חרדי)
חיילים חרדים: "הצבא הפר התנאים" | צילום: נחל חרדי

"אלה לא התנאים שהבטיחו לנו. אם רוצים להביא עוד חרדים לצבא משהו צריך להשתנות". טירונים חרדים שהתגייסו למסלול בחיל החימוש טוענים כי בחודש האחרון אירעו שתי תקריות חמורות, שמפרות את הבטחות הצבא לשמור על אורח חייהם הדתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החיילים, שעוברים מסלול טירונות בבסיס ההדרכה של חיל החימוש (בה"ד 20) בצריפין, מספרים כי לפני מספר שבועות הגיעה מש"קית ת"ש  (תנאי שירות) למתחם הטירונות כדי לערוך שיחות עם החיילים כמקובל. בעקבות מחאת החיילים, לא כולם חויבו לשוחח איתה ולטענת כמה מהעדים לאירוע, שלושה חיילים יצאו בזעם מהבסיס.

באירוע אחר, חיילים שהגיעו לחדר אוכל כי לא יצאו למטווחים נשלחו לטענתם לחדר אוכל אחר בבסיס סמוך - שם שהו חיילות. חלק מהחיילים סירבו לאכול בתוך המבנה ואכלו בחוץ. "לא הגיוני שהדברים האלה קורים", סיפר אחד החיילים לחדשות 2 Online. "אלה תנאים בסיסיים שהבטיחו לנו עם הגיוס שלנו, והם באמת נשמרים, אבל אסור שייקרו התקריות האלה. אמנם לי אישית זה לא משנה כל כך, אבל יש חיילים שמאוד נפגעים מזה".

גורם צבאי אמר בתגובה לטענות כי לעתים יש חריגות: "אירועים כאלה הם נדירים כי ההיערכות היא מאוד רחבה ומקיפה, כל בעיה נקודתית מטופלת על ידי המפקדים באופן מיידי".

למרות מקרים אלה, בצבא דווקא מרוצים משילוב החרדים ועל פי הערכות ישרתו בצה"ל בעוד 4 שנים כ-10,000 חיילים חרדים. בסקר עמדות שנערך בשנה שעברה בקרב החרדים המשרתים בצבא 76% דיווחו על שביעות רצון גבוהה מהשירות בצה"ל ו-85% גאים בשירות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תלונות החיילים ייבדקו".