עד לפני כמה שבועות היה אסור להניף את דגל חמאס בגדה. עתה, בשל אכזבתו מעמדתה של ישראל וארצות הברית לאחר ההכרה הפלסטינית באו"ם, ערך חמאס, לראשונה זה שנים - עצרות ענק רשמיות וגלויות בשכם ובחברון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מפעילי הארגון בגדה, עבד אל-רחמן חטיב, הוא דור שני לטרור. מחוץ למסגד שבו הוא מתפלל - נערכו הכנות אחרונות לקראת התהלוכות ולראשונה זה שנים, יוכל אל-רחמן לצאת החוצה מבלי להיעצר - ולצבוע את שכם בצבעי האסלאם. "חמאס חזק", אמר. "רק תנו לנו הזדמנות ותראו את עוצמתנו", הוסיף.

לכשתמה התפילה, הורגשה אקסטזה אמיתית באוויר, של אלה שהתרגלו לחיות במחתרת וזכו בחופש. כשהם מביטים סביב ורואים את המזרח התיכון נצבע בירוק ואת תנועת האם "האחים המוסלמים" - הם מרגישים היום חזקים מתמיד. "לא ייתכן שנכיר בישראל", אמר אחד מהם, והדגיש: "פלסטין כולה שלנו - מהים עד הירדן. בוא נגיע לפתרון של שלום. שכל אחד יחזור למדינה שלו. זאת לא המדינה שלכם", ציין.

תרבות הטרור של חמאס לא מתה, היא רק נכנסה לתרדמת

תרבות הטרור לא מתה (צילום: רויטרס)
תרבות הטרור לא מתה | צילום: רויטרס

רק לפני כמה שנים, בדיוק במקום הזה, הכל נראה אחרת: מנגנוני הביטחון של אבו מאזן רדפו אנשי חמאס. חלק מהאנשים האלה, בוגרי הביטחון המסכל - עברו עינויים קשים. "מה שקרה בעזה נתן לנו את הלגיטימציה לדבר הזה", אמר אחד מהם. "גם הרשות הפלסטינית עזרה לאנשים שיבואו לפה ויעשו את ההפגנות שלהם. אנחנו יד אחת ויש לנו אויב אחד שנילחם בו באמצעות הטילים", הוסיף.

גם השב"כ הפלסטיני היה היום בחברון, צופה מרחוק כמו "האח הגדול" ומתעד כל פרצוף. אם תגיע הוראה חדשה מהמוקטעה לשוב ולעצור אנשי חמאס  - ברשות הפלסטינית יידעו בדיוק לאן להגיע. "כולנו חמאס", סיפר אחד ההורים במקום, אב לתינוקת. "אני אעזור לבתי לבצע פיגועי התאבדות אם תרצה בכך" הוסיף. 

בדרך כלל, כשמסיירים במקומות רגישים שכאלה, קיימת האפשרות לבחור דוברים שונים המביעים תפיסות עולם שונות. לא הפעם. ה-DNA החמאסי בשכם ובחברון - אחיד. מבחינתם, ישראל היא עובדה זמנית. על שלום - אין מה לדבר.